Emeklilere Bayram İkramiyesinde Üzücü Haber!
Emekliler, bayram ikramiyesi alacakları 8 ve 9 Ağustos tarihlerini bekliyor. Sadece, emeklilerin hepsine 1.000 TL ikramiye verilmeyecek. Peki, kimler daha azca ikramiye alacak?

Emeklilerin bayramlarda almış olduğu 1.000 TL ikramiye, her emekliye aynı oranda yansımıyor. 8 Ağustos’ta SSK, 9 Ağustos’ta ise Emekli Sandığı ve Bağkur emeklilerinin ikramiye alacağı daha ilkin açıklanmıştı. Emekli ikramiyesinden, vefat eden hak sahiplerinin eş ve evlatları da yararlanacak.

Sadece ikramiyeler şahıs değil dosya bazından ödendiği için dul ve yetimlerin alacağı ikramiye tutarı 1.000 TL olmayacak. Bu kişiler, emekli dosyasındaki payları oranında ikramiye alacaklar.

Mesela eşinin vefat etmesi sebebiyle SGK’dan yüzde 50 hisse oranı maaş alan eşe 500 TL, yüzde 25 hisse oranı ile yetim maaşı alan çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenecek. İki çocuk var ise her biri 250 TL alacak. Evlatların ikiden fazla olması durumunda, 1.000 TL ikramiye anne ve evlatları içinde paylaştırılacak.

Kimler 250 TL İkramiye Alacak?

Dul ve yetimlerin yanı sıra iş kazası sebebiyle devamlı iş göremezlik geliri alanlara da bayram ikramiyesi ödenecek. Bu kişiler, gelir bağlanmasına esas olan devamlı iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi alacak. Mesela iş kazası sebebiyle ‘meslekte kazanma gücü yitik oranı’ yüzde 25 olan kişiler, bin TL’nin yüzde 25’i oranında, şu demek oluyor ki 250 TL tutarında bayram ikramiyesi alacak.

Birden fazla dosyadan maaş alanlara ise en fazla ödemeye imkân veren dosya üstünden ödeme yapılacak. Mesela emekli aylığı ile beraber vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenecek. Emekli aylığı ile devamlı iş göremezlik ödeneğinin birleşmesi durumunda da gene bir tek emekli ikramiyesi verilecek. Aynı anda babasından yetim, eşinden dul maaşı alan emekliler, yalnızca bir dosyadaki hissesi oranında ikramiye alacaklar.

Malullük maaşı alanlarla, şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden ziyan olan siviller ile bu kişilerin hak sahiplerine de bayram ikramiyesi ödenecek.

SGK verilerine nazaran; 11 milyon 867 bin 931 dosyadan, 12 milyon 613 bin 151 şahıs emekli aylığı alıyor. Buna nazaran, 745 bin kişiye dul ve yetim aylığı ödeniyor. 75 bin kişiye de devamlı iş göremezlik ödeneği veriliyor. Dolasıyla bu kişiler, bayram ikramiyesini bin TL yerine hissileri oranında 500 yada 250 TL olarak alacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here