Emekliye Yüzde Sekizin Üstünde Zam!

Emekli maaşı iktisat alanında vatandaşlar tarafınca en oldukça araştırılan mevzular içinde içeriyor. Bilhassa emekli maaşı zamoranları milyonlarca emekli için merak mevzusu oldu. Bu senenin sonunda gelecek olan zam miktarı için araştırmalar sürerken emekli maaşı ile ilgili son dakika bilgisi geldi. Işgören ve işgören emeklilerinin 2020-2021 zamları merakla beklenirken; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak artışı için ipucu geldi. Merkez Bankası’nın tahminine gore emekliye zam oranında ipucu geldi.

Ortalama 5.2 milyon memur ve memur emeklisi gözünü 2020- 2021 zamlarına çevirirken, 9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak artışına ilişkin ilk ipuçları geldi. Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini, SSK ve Bağ- Kur’luların ne kadar zam alabileceğini gösterdi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz’da bundan önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam alıyor. Ocak-Haziran enflasyonu yüzde 5.01 olarak gerçekleşti.

Buna bağlı olarak geçen ay SSK ve Bağ-Kur’luların maaşına yüzde 5.01 artış yansıtıldı. Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde 2019 yılı enflasyon tahminini yüzde 13.9’a çektiğini duyurdu. Buna gore, senenin ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 8.46 olarak gerçekleşecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de bu oranda Ocak zammı alacak.

Bir Artış Daha Var

Kati zam oranı ise yeni senenin başlangıcında belli olacak. Emekliler Ocak’ta bir zammı da ek ödemeyle alacak. Hem yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı yükselecek. Hem de maaşın yüzde 4’ü-5’i oranında olan ek ödemenin tutarı, yeni gelirden hesaplanacağı için artacak.

Memurun Gözü Hakemde

Memur ve memur emeklilerinin 2 senelik zam oranları için gözler Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda. Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak. Memur Sen; taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah oranı talebinde bulunmuştu. Kamu İşveren Heyeti’nin son teklifi ise 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zam ve enflasyon farkı şeklinde olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here