Emlak ve inşaat piyasasında durgunluk
Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce:
“Faiz oranları düşürülmeli, konut alımına yönelik yeni teşvikler yapılmalı”
“Ordu’da kiraların düşüşe geçmesi için kentsel planlama yapılmalı, yeni yaşam alanları sunulmalı”

ORDU – Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, son günlerde emlak piyasasında yaşanmış olan durgunluğun önüne geçmek için, emlak kredilerindeki faiz oranlarının düşürülmesi ve konut alımlarında teşviklerin yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.
Türkiye’nin ve dünyanın can damarı olarak vasıflandırılan emlak ve inşaat sektörünün gelişmesi yönündeki tüm engellerin kaldırılması icap ettiğini söyleyen Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, son günlerde emlak piyasasında belirli bir durgunluğun yaşandığına dikkat çekti. Bu durgunluğun sona ermesi için lüzumlu önlemlerin alınması gerektiğine değindi. Yüce, verilen faiz oranlarının aşağı çekilmesi icap ettiğini, bankaların kimi süre kredi vermemekte ısrarcı olduğunu ve konut kredilerinde bir emek vermesi yapılması gerektiğine vurgu yaparak, “İnşaat, arsa ve gayrimenkul sektörü ülkemiz için yerelde ve genel anlamda can damardır. İnşaat sektörünün önü tıkanırsa, ekonominin önü tıkanmış olur. Bu sektör, ortalama 550 kalem mal ihtiva eder ve vasıfsız işçilere de iş imkanı sağlar. Bilinmiş olduğu suretiyle dünyanın da en büyük sektörlerinden birisidir. Emlak sektörünün önündeki engellerin azaltılması ve sonrasında erdirilmesi gerekmektedir. Bunların başlangıcında faiz oranlarının düşürülmesi, konut alımına yönelik yeni tasarıların yapılması, elde stokta bulunan konutların tüketilmesi yönünde çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.
Ordu’da artan kira tutarları
Ordu Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Uğur Yüce, Ordu’da her geçen gün artan kira fiyatlarının, kentsel planlamaya gore arsa üretilmediği ve yeni yaşam alanları meydana çıkmadığından kaynaklandığına işaret ederek şu şekilde konuştu:
“Ordu merkez ilçemiz kurulduğu günden bu güne oldukca fazla hacim olarak gelişme yaşamadı. Şehrimizde biran ilkin kentsel planlamanın yapılması gerekiyor. Havalimanı, üniversite, meydana getirilen çevre yolları ve mühim yatırımlardan dolayı şehrimiz ivme kazanmıştır. Şehrimize dıştan bir potansiyel oldu. Körfez ülkelerden Araplardan şehrimize yönelmeler oldu. Yatırım meydana getirecek insanların burada daha çok yatırım yapmaları için arsa üretilmesi lazım. Bunu yaparken de ‘ben ürettim’ mantığı ile değil kentsel planlama ile kısaca kent bayındır planına gore, uygar yüzyıla yakışır şekilde arsa üretimi gerçekleştirmek gerekmektedir.”

Kaynak: İHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here