Emniyet’ten Polis Adaylarına Kötü Haber!

Güvenlik Genel Müdürlüğü, polis alımlarında renk körlüğü problemininin kaldırılması yönündeki talepleri değerlendirdi. Meydana getirilen araştırmalar sonucunda renk körlüğü uygulamasının güvenlik zafiyeti oluşturacağı sebebi öne sürülerek, polis alımlarında renk körü olan kişilerin polis yapılmaması uygulamasının devamına karar verildi. Sadece polis adaylarına emniyetten bir müjdeli haber de var.

Güvenlik Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Asil’nun talimatıyla vatandaşlardan gelen polis alımlarında renk körlüğü engelinin kaldırılması yönündeki talepleri değerlendirmeye aldı. Güvenlik, bu kapsamda, yurt içi ve yurt dışındaki uygulamaları araştırdı. Bu kapsamda ABD, Çin, Almanya, Fransa, Japonya, Avusturya, Danimarka ve İtalya aralarında bulunmuş olduğu 27 ülkede polisliğe girişte meydana getirilen renk körlüğü uygulamaları incelendi.

Gelişmiş Ülkelerde Renk Körü Polis Yok

Güvenlik Genel Müdürlüğü’nden meydana getirilen yazılı açıklamada; söz mevzusu devletlerinde aralarında bulunduğu birçok gelişmiş ülkede renk körlüğü bulunanların polis olmadığı görüldüğünü kaydedildi.

Renk Körlüğü Güvenlik Zafiyeti Oluşturuyor

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Değişik uygulamaların olduğu belirtilen birkaç ülkede ise meydana getirilen görevlendirme şekillerinin ülkemizdeki polisin emek harcama koşul ve usullerine uymadığı ve ülkemiz haricindeki öteki ülkelerin de bu durumu güvenlik zafiyeti olarak değerlendirdiği tespit edildi. Ek olarak, Sıhhat Bakanlığı, üniversiteler ve yargıcı hastanelerde görevli ‘Göz Hastalıkları Uzman Doktorları’ ile meydana getirilen görüşmeler sonucunda ise; Kısmi Renk Körlüğünün kendi içinde ehemmiyet sırasına ayrılabilmesinin tıbben mümkün olmadığı kanaati ve görüşü bildirildi”

İshihara Testi Dünya Standartlarında

Türkiye’de meydana getirilen renk körlüğünün tespiti için kullanılan ‘İshihara Kontrol’ yönteminin dünya standartlarına uygun olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı;
“Gün ışığının herhangi bir saatinde, vaka yerindeki kişi, kabahat delili ile kabahat ve suçluyu ortaya çıkaracak her türlü belge ve öteki materyallerin, şahıslara ilişkin bilgilerin gerçek renk ve özellikleriyle algılanması ve öteki güvenlik güçlerine de doğru olarak aktarılması gerektiğinden, mevcut uygulamada değişikliğe gidilmesinin güvenlik zafiyeti oluşturacağı değerlendirildi. Renk körlüğünün tespiti için kullanılan “İshihara Kontrol” yönteminin dünya standartlarına uygun olduğu, incelenen ülkelerde de aynı yöntemin uygulanmış olduğu, renk körlüğü muayenesini meydana getirecek olan doktorun muayene şekli ve yönteminden bağımsız olacak şekilde dijital olarak netice verecek bir cihazın bulunmadığı, renk körlüğünü giderdiği söylenen lens ve gözlüklerin; bu problemi tam olarak gideremediği, gözle ilgili öteki sorunlara yol açabileceğinden polisin emek harcama usul ve koşulları açısından çözüm olarak görülemeyeceği sonucuna varıldı.

Sadece Bir Müjdeli Haber De Var

Güvenlik Teşkilatı, polis adaylarına iyi bir haber de verdi. Sıhhat Şartları Yönetmeliğinde meydana getirilen düzenlemeyle; Anemi, tiroid hastalıkları, safra kesesi polipleri ve taşları, hemanjiom (iyi huylu damar tümörü), cilt altı yabancı cisimler, yüksek frekanstaki işitme kayıpları, atnalı böbrek, böbrek taşları, psikiyatrik tedavi geçmişi benzer biçimde birçok mevzuda polis olmak isteyenler için iyileştirme yapılmış oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here