Erdoğan Koronavirüsle İlgili Sevindiren Haberi Açıkladı

Türkiye’deki koronavirüs salgınıyla ilgili son durumu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Korona testinde toplamda 410 binin üstüne çıktık. Olay oranımız hamdolsun aşağı yönlü. Ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ön sıradayız. Şu ana kadar taburcu hasta sayımız 5 bine yaklaştı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantısı bitti. Toplantı sonrası Erdoğan mühim açıklamalarda bulunmuş oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Testte toplamda 410 binin üstüne çıktık. Olay oranımız hamdolsun aşağı yönlü. Ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ön sıradayız. Şu ana kadar taburcu hasta sayımız 5 bine yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir Eksiğimiz Yoktur”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde;

“Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Dünyayı pençesine alan bu salgının, sağlık, besin, güvenlik başta olmak suretiyle etkilerini yakından takip ediyoruz. Ülkemiz uluslararası alanda takdir edilen pozitif yönde ayrışma içerisindedir. Hastalığın tedavilerinde, hastane, hekim, personel, araç-gereç, ilaç gereç şeklinde hususlarda iyi durumdayız, hiçbir eksiğimiz yoktur.

“Dağılan Maske Sayısı 39 Milyona Çıkacak”

Parasız maske dağıtımını çeşitli kanallardan sürdürüyoruz. 83 milyonluk bir ülkede böylesine büylük hizmetleri yürütmek kolay değildir. Kesinlikle aksaklıklar oluyordur. Mühim olan aksaklığın yokluktan kaynaklanmamasıdır. Pekçok ülkede maske şeklinde en rahat ürünlerin bırakınız tüm vatandaşlara dağıtımını, sağlık personeline temininde güçlük çekiyor. Bu bakımdan hamdedecek bir konumda bulunuyoruz. Her vatandaşımıza parasız maske dağıtımı uygulamamız sürüyor. Bugüne dek eczanelerden dağıtılmak suretiyle 32 milyon vatandaşımıza sağlık bakanlığı tarafınca doğrulama kodu gitmiştir. Bu sayı perşembe günü 39 milyona çıkacaktır.

“Olay Oranımız Aşağı Yönlü”

Hastalığın seyrinde tedavi için kullanılan kimi ilaçların hammaddesi alınarak devletimizde üretimi mevzusunda sorun yaşamıyoruz. Sıhhat kuruluşlarımız teşhis, tedavi, yoğun bakım üniteleri olarak salgınla başa çıkacak kapasitededir. 81 ilimizde 240 bin yatağa sahibiz. Avrupa’nın en fazla yoğun bakım yatağına haiz ülkesi Almanya’da bile bu sayı 30’u bile bulmuyor. Yeşilköy ve Sancaktepe’de biner yataklı iki hastane kuracağımızı ifade etmiştim. Bunların çalışmalarına başladık. Hadımköy’de 100, Derince’de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz. Başakşehir Şehir Hastanemizi ilk kısmını 20 Nisan, ikinci kısmını 15 Mayıs’ta açıyoruz. Pendik Araştırma Hastanesi de hasta kabulüne adım atmıştır. Günlük toplam kontrol sayısında dünya sıralamasında en başlardaki grupta yer alıyoruz. Testte toplamda 410 binin üstüne çıktık. Olay oranımız hamdolsun aşağı yönlü. Ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ön sıradayız. Şu ana kadar taburcu hasta sayımız 5 bine yaklaştı.

Türkiye salgını en süratli şekilde denetim altına alan ülkelerin başına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak suretiyle uluslararası kuruluşlar ülkemizi mücadelede örnek gösteriyorlar. Bizlerden destek isteyen her ülkenin çağrısına imkanlarımız nispetinde yanıt vermeye çalışıyoruz.

“Tedbirleri Devamlı Güncelliyor Geliştiriyoruz”

Acı duyabiliyorsan canlısın, başkasının acısını duyabiliyorsan insansın, bu söze uygun şekilde elimizdekilerini tüm dostlarımızla paylaşıyoruz. 34 ülkeye araç-gereç ulaştırdık. Gelecek günlerde de bu desteği devam ettireceğiz. İlaç ve ilaç hammaddesi mevzusunda ülkemize katkı veren dostlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bilim insanlarımızın ve ilgili kurumlarımızın değerlendirmeleri ışığında aldığımız tedbirleri devamlı güncelliyor, geliştiriyoruz. ”

Türkiye’deki Son Durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs olay ve ölü sayısına ilişkin güncel detayları Twitter hesabından paylaştı. Son 24 saatte 98 şahıs ise Kovid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi. Açıklanan son rakamlarla beraber Türkiye’de koronavirüs sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 1296’ya, olay sayısı ise 61 bin 49’a terfi etti.

511 Hasta İyileşti

Son 24 saatte koronavirüs tedavisi gören 511 hasta taburcu oldu. Böylece koronavirüs salgınından iyileşen hasta sayısı 3 bin 957’ye yükselmiş oldu.

“Artan Kontrol Sayısına Kıyasla Olay Sayısındaki Artış Azalmaktadır”

Öte taraftan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “Kontrol sayımız yakında 500 bine ulaşacak. Artan kontrol sayısına kıyasla beklenen olay sayısındaki artış, hız olarak azalmaktadır. Erken tanı ve tedavi, iyileşen hasta sayımızı artırıyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here