Erdoğan-Trump Zirvesi Sonrası Dolar Hareketlendi!

Dolar/TL, dün akşama doğru iyimser haber akışı sonrası 5.73 seviyelerine gerilerken Beyaz Saray’daki görüşme ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası sınırı olan hareket yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasındaki görüşmelerde iki ülkenin müttefikliğine vurgu yapılırken liderler toplantının verimli geçtiğini belirtti. Fed Başkanı Powell’ın kongredeki sunumunda ise ekonominin kuvvetli olduğuna dikkat çekilerek mevcut şartlarda uygulanan para politikasının süreceği açıklandı. Ticaret savaşında ise belirsizlik sürüyor. 14 Kasım günü dolar 5.7680 TL’de…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme sona ererken piyasalarda gece sınırı olan da olsa hareket yaşandı.

Trump, toplantının oldukca verimli geçtiğini söylediği açıklamasında Türkiye’nin ABD’nin oldukca iyi bir müttefiki bulunduğunu ve NATO’ya karşı da yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirtti. ABD ve Türkiye’nin güvenlik mevzularında beraber çalıştığını söyleyen Trump, S-400 alımının ciddi bir güçlük olarak masada durduğunu yineledi sadece bunu çözebileceklerinin de altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ABD ile mutabakata bağlılıklarının sürdüğünü söyleyerek terörle mücadeleye dikkat çekti. “İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız” diyen Erdoğan, “uygun şartlarda Patriot alabileceğimizi söyledim.” şeklinde konuştu. Erdoğan, 100 milyar dolarlık ticaret hacmi mevzusunda da çalışmaların sürdüğünü, siyasal meseleler ile ticari konuların birbirine karıştırılmaması icap ettiğini belirtti.

Dün ABD basınında iki ülkenin ticari ortaklığına dair haberlerle dolar/TL akşam saatlerinde düşüşe geçmiş ve 5.73’lere dek inmişti. Fed Başkanı Powell’ın da açıklamalarının olduğu gece sığ piyasada kur 5.76’lara geldi.

14 Kasım sabahı dolar/TL 5.7680’den el değiştiriyor. Piyasalarda ise ticaret savaşı belirsizliğine dair haber akışı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları izleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here