Erdoğan'dan Sigara Uyarısı!

Nargile kullanımı ve otomobilde sigara içilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan mühim açıklamalar geldi. Meydana getirilen izahat sonrası, “Nargile yasaklandı mı?” ve “Otomobilde sigara içilmesi yasaklandı mı?” soruları gündemin ilk sıralarına yerleşti. Peki, bundan sonrasında araçlarda sigara içilebilecek mi? Nargile yasaklandı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Otomobilde sigara içilmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevzuyla ilgili yeni bir yasal düzenlemenin de sinyalini verdi. Öte taraftan nargile ve elektronik sigara ile ilgili de mevcut duruma da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onunla da mücadelemizi sürdüreceğiz!” dedi.

Araçta Sigara Süreci Sona Mı Eriyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında ise “Nargile yasaklandı mı?” ve “Otomobilde sigara içilmesi yasaklandı mı?” soruları gündemin ilk sıralarına yerleşti. Derhal belirtelim ki araçta sigara içimiyle ilgili hemen hemen resmi bir yasaklama yok. Nargile ve elektronik sigarayla ilgili de mevcut yasal durum hala geçerli. Sadece, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafınca meydana getirilen açıklamalar iki mevzuyla ilgili de yeni yasal düzenlemelerin yolda bulunduğunu gösteriyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Konuşmasından;

Yazılı kayda girmek suretiyle sürücü de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz.

Bu işin üstüne oldukca daha sıkı bir halde gideceğiz. Para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunların hepsi olacak.

Elektronik sigara hikayesi var. biliyorsunuz ki. Sanki elektronik sigaranın ziyanı yok. Hepsi öykü, onda da nikotin var, onda da aynı numara var. Onda bir de gümrükte bazı sıkıntılar vardı. Orada da İçişleri Bakanlığı, Gümrük Muhafaza vesaire ile yurda girişini yasaklamak ve vergi koymak suretiyle işi çözeceğiz. Bir de nargile var. Onla da mücadelemizi sürdüreceğiz.

Avrupa’da Cezası 120 Euro

Meydana getirilen araştırmalar sigara dumanının küçüklere büyük zarar verdiğini gösteriyor. Gelişme aşamasında olan organlar dumandan daha çok etkileniyor. Çocuklar bilhassa aracın içinde duman altında kalıyor ve tüm zehirli maddeleri içine çekiyor. Bu da kanser yada bronşit benzer biçimde hastalıklara zemin hazırlıyor.

Bu yüzden Avrupa’da araçlarda sigara içme yasağı giderek yayılıyor. Fransa, İtalya, İngiltere ve Yunanistan’dan sonrasında İskoçya bu alanda yeni bir uygulamaya geçti. İçinde 18 yaşından ufak bir yolcu bulunan araçta sigarasını yakanlara 120 Euro para cezası kesilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here