Eren Bülbül'ün Adı Göklerde Yaşatılacak!

PKK’lı teröristlerin erzak çaldığını suç duyurusu edip, güvenlik güçlerine yer gösterirken oluşturulan ateşle 2 yıl ilkin şehit olan Eren Bülbül’ün (15) adı Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal SİHA’sı Bayraktar TB2’lerden eğitim olarak kullanılanlardan birine verildi.

Maçka ilçesinde 11 Ağustos 2017’de PKK’lı teröristlerin erzak çaldığını suç duyurusu eden ve girdikleri evi gösterirken teröristlerin açmış olduğu ateşle Jandarma Astsubay Başçavuş Ferhat Gedik ile şehit olan Eren Bülbül’ün şahadetlerinin üstünden 2 yıl geçti. Türk Hava Yolları’nın Boeing’ten teslim almış olduğu rüya tayyare olarak tanımlanan “Boeing 787-9 Dreamliner”ın ilki bugün filoya girerken toplumsal medyada da uçağın isminin Eren olması adına 100 bin paylaşımda bulunulmuş oldu. 100 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde, gökyüzünde en uzun süre vazife icra eden ilk ulusal hava aracı olan Türkiye’nin ilk yerli ve ulusal SİHA’sı Bayraktar TB2’lerden eğitim için kullanılan bir TB2’ye Eren adı verildi. Mevzuyla ilgili twitter hesabından Baykar, “Eğitimde kullandığımız Bayraktar TB2 SİHA’lardan birine şehidimiz Eren’in adını veriyoruz. Aziz şehidimizin hatırası selamarımızda yaşayacak” açıklamasını ‘iyi ki varsın Eren’, ‘Adı Eren olsun’ etiketi ile yapmış oldu.

Zeytinin Dalı Harekatına Damga Vurdu

Ulusal SİHA Bayraktar TB2, TSK tarafınca sınır içi ve ötesinde meydana gelen Hendek, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarında oyun kurucu olarak rol aldı. Müdafa uzmanları harekâtların beklenenden fazlaca daha kısa sürede sona ermesini ve daha azca yitik yaşanmasında en mühim etkenlerden birinin ulusal SİHA’lar bulunduğunu belirtti. Bayraktar TB2 SİHA sistemleri bilhassa Afrin’de düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtı’nda tüm uçuşlarının yüzde 90’ından fazlasını yaparak, 5 bin 300 saat uçuşla adeta harekâta damgasını vurdu.

Türkiye Kendi Siha’sı ve Mümimmatını Üreten 6 Ülkeden Biri

Üç yedekli aviyonik sistemleri ile sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış, düzgüsel seyir ve iniş kabiliyetine haiz olan Bayraktar TB2 SİHA sistemi, TSK envanterine giren ilk ulusal taktik insansız hava aracı sistemi olarak 2014 yılından bu yana etken olarak kullanılıyor. Kanatlarında Roketsan tarafınca üretilen 4 tane MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyabilen Bayraktar TB2, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile kırılgan hedefleme yapma kabiliyetine haiz bulunuyor. Bu özelliklerle Türkiye, dünyada kendi SİHA’sı ve cephanelerini üreten 6 ülkeden biri olarak öne çıkıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına haiz olan Ulusal SİHA, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla süratli gör-ve-vur özelliğine haiz hepsi bir arada çözüm sunan bir sistem olarak dikkat çekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, bulgu, devamlı havadan gözetleme, hedef tespiti ve imha imkanı sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here