Erhan Çelik'in Evine Giden Polisler Soylu'nun Telefonuyla Çekilmiş!

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin görüntülerin TRT 1 Ana Haber’de yayımlanmasına ilişkin TRT çalışanlarına meydana getirilen operasyonun Güvenlik’e gelen “siyasal müdahaleyle” yarıda kesildiği iddia edildi. Hakkında savcılığın gözaltı sonucu çıkardığı devrin TRT Haber sunucusu Erhan Çelik’in evine giden polislerin, direkt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Güvenlik’i aramasıyla geri çekilmiş olduğu ileri sürüldü.

Soylu’nun telefonu arkasından soruşturma savcısı Adem Akıncı, Erhan Çelik ile ilgili Güvenlik’e “oldukca çabuk” yazı göndererek, “İlgili yazımızın işlemsiz olarak bu aşamadan sonrasında herhangi bir işlem yapılmaksızın olduğu haliyle başsavcılığımıza gönderilmesini” istedi. Ankara Emniyeti’nde görevli üst düzey polis şefi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aradığını, operasyonu durdurmalarını ve gözaltı işlemini yapmamalarını söylediğini iletti. Görevli polisler ise “Eve girdik, operasyonu tamamlamadan çıkamayız” yanıtını verince, karşıdaki Emniyetçi “o vakit tutanak tutun çıkın” dedi. Polisler, Çelik’in evde olmadığına ilişkin tutanak tutup buradan ayrıldı.

Erhan Çelik’in de içinde bulunmuş olduğu 4 kişiye bundan dolayı gözaltı işlemi yapılmadığı, kameraman ve montajcının içinde olduğu alt düzeydeki 6 çalışan bir gece gözaltında kaldıktan sonrasında özgür bırakıldığı açıklandı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, 19 Aralık 2016’da Uygar Sanatlar Merkezi’nde bir sergi esnasında polis Mehmet Mert Altıntaş tarafınca vurulmasına ilişkin görüntülerin aynı akşam TRT 1 Haber’de sansürsüz yayımlanmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada 17 Temmuz’da operasyon yapılmıştı. 6 TRT çalışanının gözaltına alındığı ve önceki gün adliyede ifadelerinin arkasından özgür bırakıldığı operasyonda o dönem TRT 1 Ana Haber sunucu Erhan Çelik’in de şüpheli bulunduğunu, evine giden polislerin “bulamadık” diyerek tutanak tutmalarını Cumhuriyet dün haber yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here