Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Cezası Büyük

Ev alırken ya da satarken ödenen harcamalar içinde en oldukça tutanlardan biride tapu harcı harcamasıdır. Tapu harcı 2020 senesinde yüzde 4 olarak eğitim edilmekte olup bu hesaplama yapılırken kullanılan satış tutarı satıcının beyanı üstüne belirlenmektedir. Pek oldukça şahıs bu aşamada düşük tapu harcı ödemek için ne yazık ki yalan beyanda bulunmaktadır. Maliye Bakanlığı tapuda düşük beyan cezası uygulamakta olup bilhassa de konut kredisi çekerek ev satın alan kişileri kolaylıkla tespit edebilmektedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı devletin en mühim gelir kaynakları içinde yer edinen tapu harcı gelirlerini yükseltmek için denetimlerini arttırdı. Pek oldukça kişinin düşük tapu harcı ödeyebilmek adına konut satış tutarını düşük göstermesi üstüne Maliye Bakanlığı denetimleri arttırdı.  Bilhassa de konut kredisi çekerek ev satın alan kişileri denetim altına alan Maliye Müfettişleri çapraz denetim yöntemi ile vatandaşların tapu beyanları ile kullanmış oldukları konut kredisi tutarını karşılaştırarak noksan beyanda bulunulup bulunmadığı tespit ediliyor. Tapuda noksan beyanda bulunan kişilere ise para cezası uygulanıyor.

Tapu Harcı Eksik Beyan Cezası Yüzde 25!

Tapuda düşük beyan ile işlem meydana getiren kişilerin tespit edilmesi halinde yüzde 25 oranında vergi ziyan cezası kesilirken gerçek kıymet üstünden hesaplanan tapu harcı farkı da eğitim ediliyor.

Tapu Harcı Nedir? Harç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tapu dairelerinde meydana getirilen satış, bağış ve devir benzer biçimde meydana getirilen tüm işlemlerden eğitim edilen vergi türüne tapu harcı adı verilmekte olup 2020 yılı için geçerli olan tapu harcı yüzde 4 olarak uygulanmaktadır. Tapu harcı uygulaması için eğitim edilen harcın yüzde 2’sini evini satan şahıs, yüzde ikisini ise evi alan şahıs olmak suretiyle yüzde 4 olacak şekilde öder.

Sadece tarafların karşılıklı anlaşması ile harç tutarını bir şahıs de ödeyebilir. Tapu harcı hesaplaması örneği için ise 200 bin liralık bir konutun satışı temel alındığında 4 bin lira evi alan şahıs ve 4 bin lira da evi satan şahıs olmak suretiyle 8 bin lira olmak suretiyle eğitim edilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here