Ev Sahibi ve Kiracılar Dikkat! İşte Yeni Zam Oranı

Her yıl açıklanan enflasyon oranları, TEFE-TÜFE oranlarını, TEFE-TÜFE artışı da kiraları etkiliyor. Kiracılar ve ev sahipleri her yıl bu oranların açıklanmasını bekleyerek kiraları bu orana bakılırsa şekillendiriyor. Peki 2020 için TEFE TÜFE oranları nedir? Ağustos ayı için ne kadar kira artışı yapılabilir?

Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) 4 Ağustos’ta açıklandı. TÜFE senelik yüzde 11.76, aylık yüzde 0.58 artış gösterdi. TÜFE’de 2020’nin temmuz ayındaki artış bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0.58, 2019’un aralık ayına bakılırsa yüzde 6.37 oldu. Bundan önceki senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 11.76 ve on iki aylık averajlara bakılırsa yüzde 11.51 artış gösteren TÜFE’nin açıklanmasını ev sahipleri dört gözle bekliyordu. Bu sebeple ağustos ayında yapılacak kira artış oranları bu izahat ile belli olacaktı.

Kira Zamları Nasıl Belirlenir?

Ev ve iş yeri sahiplerinin kira zammı için sözleşme özgürlüğü olsa da Gömü ve Maliye Bakanlığı geçen yıl bu mevzuda yasal düzenleme yapmış oldu. Bu düzenlemeye bakılırsa resmi kira zam oranları 12 aylık TÜFE averajı üstünden hesaplanmaya başlandı. Kısaca, her ay açıklanan TÜFE oranları üstünden bir averaj hesabı yapılıyor. Belirlenen averaj yapılabilecek en yüksek kira zam oranını gösteriyor. Ev ve iş yeri sahipleri ile kiracıları daha düşük bir kira artışı yapılması için anlaşabiliyor. Sadece bu orandan daha yüksek bir kira artışıyla karşı karşıya kalan kiracıya ise yakınma hakkı doğuyor. Peki ağustos ayında yapılacak kira zamları ne kadar olacak? Kira artış oranınızı nasıl hesaplayabilirsiniz?

Ağustos Ayı Kira Artış Oranları Ne Kadar Olacak?

2020’nin temmuz ayındaki TÜFE oranı bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0.58, 2019’un aralık ayına bakılırsa yüzde 6.37, 2019’un aynı ayına bakılırsa ise yüzde 11.76 arttı. Bu bağlamda belirlenen ağustos ayı kira artış oranları ise on iki aylık averajlara bakılırsa yüzde 11.51 artmış oldu. Her neyse ki bu kiranızın artırılabileceği tavan artış oranı olarak belirleniyor. Diyelim ki kiranız 1000 TL, yeni kiranızın 1.115 TL olma ihtimali var sadece kiranız bu kadar yükselmek zorunda değil. Geçen yıl meydana getirilen düzenlemenin kiracıya sunmuş olduğu avantajlardan biri de kira zamlarının belirlenmesinde değişikliğe gidilmesi oldu. Yeni Ekonomi Paketi kapsamında kira zamları artık üst sınır tüketici fiyat endeksi oranlarına bakılırsa belirleniyor. Ev sahibi bu örnekteki kirayı 1.120 TL yapması imkansız fakat 1.000 TL seviyesinde tutabilir.

Kira artış oranı ev ve iş yeri sahiplerinin yapabileceği maksimum zam oranını belirliyor. Kısaca ev ya da iş yeri sahibinizle anlaşarak daha düşük bir kira zammı mevzusunda uzlaşabilirsiniz. Yüzde 11.51’den daha yüksek bir zam oranı uygulamak isteyen ev ya da iş yeri sahibinizi ise yakınma edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here