EYT ile İlgili Kim Ne Söyledi? İşte liderlerden EYT Açıklamaları...

Emelilikte Yaşa Takınlan (EYT) vatandaşlar, hükümet yetkililerinin mevzuyla ilgili negatif yaklaşımına karşın son dakika gelişimleri merakla takip ediyorlar. Son olarak Bakan Zehra Zümrüt Selçuk “Benim elimde 10 küsür çözümleme var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat asla birisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın EYT açıklamasının arkasından bakanlar da mevzu ile ilgili açıklamalarda bulunuyorlar. Son olarak Aile, Emek verme ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda EYT’lilere ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Selçuk, ellerindeki tüm kombinasyonların denenmesine karşın hiçbirinin maliyetinin sürdürülebilir olmadığını söylemiş oldu. Selçuk, mevzuya ilişkin şunları söylemiş oldu:

“Benim elimde 10 küsür çözümleme var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat asla birisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesi işe giren sigortalımızın averaj yaşı 48. 65 yaşını bekleyecek değiller. Bunlar kademeli olarak emekli olacak. Emeklilik yaşlarının 65 olduğu iddiası da doğru değil. 2008 reformu tam kendi seviyesine ulaşmış olduğu süre gerçekleşecek yaş. 65 yaş şartı hanım ve adam sigortalı için 2048’de sağlanacak. 2048 yılına kadar tüm emekliler kademeli olarak belli yaş aralıklarında emekli oluyor. Şu anda 52,7 averaj emeklilik yaşımız var. EYT olan kesimin ortalama yarısı şu anda 657 kapsamında.”

Kılıçdaroğlu: Biz Bunu Çözeceğiz

EYT’ye ilişkin sual üstüne Kılıçdaroğlu, “EYT’nin sorununu ne onu bilmiyorlar. EYT’nin problemi şu; Yurttaş diyor ki ‘Beni işimden attılar, iş bulamıyorum. Gidiyorum, özel sektöre, diyorlar ki ‘Kusura bakma sen yaşlısın, çalışamazsın.’. Gidiyor devlete, ben aç kalacağım. Emekli edin beni. ‘Sen daha gençsin, seni emekli edemiyoruz.’ Iyi mi geçinecek bu insanoğlu. Biz bunu çözeceğiz. Iyi mi geçinecek aile sigortasıyla. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün kabul etmiş olduğu 102 sayılı sözleşmede 9 sigorta dalı geçerli. Tüm dünyada uygulanıyor. Türkiye’de 8’i uygulanıyor, aile sigortası uygulanmıyor. Niye uygulamıyorlar, hangi gerekçe ile uygulamıyorlar?” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here