EYT'de Son Durum Nedir?

EYT yasası ne vakit çıkacak, EYT son durum ne araştırmaları vatandalar tarafınca her gün yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın son açıklamaları EYT şu demek oluyor ki emeklilikte yaşa takılanlar araştırması tekrardan başladı.

EYT şu demek oluyor ki emeklilikte yaşa takılanlar son durum ne, EYT yasası Meclis’ten geçti mi araştırmaları hergün binlerce yurttaş tarafınca yapılıyor. Peki EYT kimleri kapsıyor?

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak izahat yapmıştı. Son olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın bütçeye ilişkin açıklamaları sonrası EYT mevzusu araştırılmaya başlandı..

Naci Ağbal, emeklilikte yaşa takılanlar için bütçeden kaynak ayrılıp ayrılmadığına dair bir sual üstüne ise “2020 yılı bütçesi yapılırken mevcut belirlenmiş Kalkınma Planı, Yeni Iktisat Programı ve mevzuatta tanımlanmış görevler kapsamında giderler oluşturuldu. Dolayısıyla mevzuatta öngörülmeyen herhangi bir mevzuda bütçeden yeni bir kaynak öngörülmedi.” dedi. EYT ile ilgili hükümet bir emek verme olmadığını açıklamıştı.

Bakan Albayrak’tan EYT Açıklaması

Gömü ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kampta yapmış olduğu sunumların peşinden milletvekillerinden en oldukça gelen sual Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili oldu.

Albayrak, sorulara “EYT gündemimizde yok, bu şekilde bir emek verme da yok” diye cevap verdi.

Albayrak’ın, sunumunda, “Seçimlerin yenilenmesi ve ekonomik saldırılar olmasaydı bugün ekonomideki veriler bizim istediğimiz noktada olacaktı. Fakat çalışmalarımızı yaptık. En kısa sürede bilhassa işsizlikte pozitif adımlar olacak” söylediği öğrenildi.

EYT Son Durum Ne

Erken emeklilik fırsatı doğuran EYT yasasının kabul edilmesi durumunda, sigortalılık hizmet süresi ve prim ödeme gün sayısını tamamlamış olmasına karşın emeklilik yaşını bekleyen milyonlarca sigortalı, erken emeklilik fırsatını elde etmiş olacak. Son günlerde devlet kademesinde meydana getirilen açıklamalarda ön çalışmalarına başlandığı belirtiliyor..

5 Milyon 954 Bin 225 Şahıs EYT’li

Toplumsal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun tarafınca hazırlanan rapora bakılırsa; 2018 yılı sonu itibarıyla Türkiye’de Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5 milyon 954 bin 225 şahıs olarak belirlendi. Bu rakamın, her ay 50 bin kişinin emekli olduğu düşünülürse, 1 Eylül 2019 itibarıyla 5 milyon 404 bin 924 kişiye düşmüş olacağı öngörülüyor. Bu kişilerin emeklilik maliyetinin de averaj 1.600 TL emekli maaşı üstünden hesaplandığında senelik 103.8 milyar lira olacağı hesaplanıyor.

10 Yıla Yayılacak 

Sadece rapora bakılırsa bugün yasa çıkarsa 5 milyon 404 nin kişinin derhal emekli olması mümkün değil. EYT’lilerin emekliliğinin minimum 10 senelik süreye yayılacağı, emekli olacakların sayısının 750 bin ile 1 milyon şahıs aralığına düşeceği raporda yer ediniyor. Böylece yasa çıkması durumunda EYT’nin bütçeye maliyeti senelik 14.4 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılmak Ne Demek

E-devlet platformunda (turkiye.gov.tr) 4A, 4B yada 4C hizmet dökümünüzdeki bilgilere bakılırsa “düzgüsel şartlarda ne vakit emekli olurum?” aracı iş gününüzü ve emekli olabileceğiniz yılı gösterir. Söz mevzusu araçta iş gününüzün emekli olabileceğiniz yaştan ilkin biteceğini görebilirsiniz. İşte emeklilikte yaşa takılmak buna deniyor. Şu demek oluyor ki emekli olmak için lüzumlu asgari iş gününü tamamladıktan sonrasında yasaya bakılırsa emekli olabileceğiniz yaşı beklemeniz gerekiyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Ne İstiyor

Seslerini duyurmaya çalışan EYT’ler düzenledikleri online imza kampanyası ile bilhassa erken emeklilik istemedikleriniz, 1999 senesinde çıkan 4477 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi sebebiyle yoksun kaldıklarını belirttikleri haklarını geri istediklerini ifade ediyorlar. 19 Kasım 2018 itibari ile EYT online imza kampanyasına 70 binden şahıs imza verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here