EYT'de Son Durum Nedir? EYT'de Yaşanan Son Gelişmeler!

EYT’de gelişmeler yaşanıyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak malum EYT mevzusunda müjdeli haber geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, EYT mevzusunda üç değişik yöntemin Meclis’te görüşüleceğini bildirdi. Bu üç yöntemin iyi mi olacağı merak ediliyor. Peki, EYT’de son durum nedir? EYT yasası ne vakit çıkacak? İşte 30 Eylül EYT ile ilgili son haberler… Türkiye’de sosyal güvenlikle ilgili değişen kanunlar sebebiyle şu an hepimiz için emeklilik şartları aynı değil. Emekli olacağınız yaş sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarihe ve cinsiyetinize gore farklılık gösteriyor. 08 Eylül 1999’da emeklilik yasasında değişim yapılmış oldu. Bu tarihten ilkin 18 yaşlarında işe başlamış olan bir bayan 20 yılda ve 38 yaşlarında, erkek ise 25 yılda ve 43 yaşlarında emekli olabiliyordu.

EYT yasası ile ilgili güzel gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bu bağlamda Meclis’in açılmasına azca bir süre kaldı ve Meclis açılır açılmaz EYT yasasının gündeme gelmesi umut ediliyor. Böylece EYT kanunun Meclis’te görüşülmesi ve Cumhurbaşkanı tarafınca onaylanması durumunda 8 Eylül 1999 tarihinden ilkin sigortalı girişi bulunan kişileri kapsayacağı belirtiliyor. EYT kanunun çıkması durumunda kamuoyunda EYT’liler olarak isimlendirilen emeklilikte yaşa takılan 6 milyon yurttaş bulunmuş olduğu belirtiliyor. Son izahat, Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman’dan gelmişti. Duman yapmış olduğu açıklamada, EYT mevzusunda 20 teklifin sunulduğunu, üç değişik yöntemin Meclis’te görüşüleceğini bildirdi. Peki, EYT’de son durum nedir? EYT yasası ne vakit çıkacak?

EYT Yasası Ne Süre Çıkacak?

Erken emeklilik yasasının 1 Ekim’den sonrasında Meclis’te görüşülüp görüşülmeyeceğine dair bir izahat bulunmuyor. Sadece yasa ile ilgili detayların Meclis açıldıktan sonrasında görüşülmesi umut ediliyor. Bu yasa teklifleri görüşülmeye başlandığında hangi yöntemin dikkate alınacağını merakla umut ediliyor.

EYT’de 3 Teklif Görüşülecek

TBMM’ye sunulan yasa teklifleri incelendiğinde üç değişik yöntemin belirginleştiğini belirten Duman hangi teklif yasalaşırsa, kimleri ne şekilde etkileyeceğini şu şekilde açıkladı:

Birinci yönteme gore; kadın için 50, erkek için 55 yaşını doldurmuş ve minimum 3,600 gün hizmeti bulunan çalışanları dikkate almaktadır. Eğer bu teklif 2019 yılı içinde kabul edilirse, 1969 yılı ve öncesinde doğan 3,600 günlük (10 yıl) hizmeti bulunan kadınlar ile 1964 yılı ve öncesinde dünyaya gelen ve gene 3,600 gün hizmeti olan erkek çalışanları kapsamış olacak.

Buna gore, SGK ilk giriş tarihleri 08.09.1999 ve öncesinde olsa dahi bu tarihlerden sonrasında doğanlar faydalanamamış olacaktır.

İkinci yönteme gore ise, yaş haddi haricinde kalan sadece öteki şartları yerine getirmiş çalışanların emeklilik koşulları şu şekilde olacak. 4447 sayılı yasaya gore emekli olabilmek için üç temel kaide var;

– Emek verme Hizmetini tamamlamış olmak. Doğrusu, SSKda 5,000 gün ile 5,975 gün arası ilk girişe gore belirleniyor, Bağ Kur ve Emekli Sandığında ise kadın çalışanlar için 7,200, erkek çalışanlar için 9,000 gün.

– Emek verme Süresini tamamlamış olmak, doğrusu ilk giriş tarihinin üstünden kadınlarda 20 yıl, erkeklerde ise 25 senenin geçmiş olması.

– Yaş haddini tamamlamış olmak doğrusu kadınlarda 40-58 yaş, erkeklerde ise 44-60 yaş içinde bulunmak.

Bu 3 şartı yerine getiren emekli olabiliyor. 2019 senesinde bu teklif kabul edilirse, yaş haddi hariç söylediği için öteki 2 şartı yerine getirmek açısından bakıldığında SSK için 5975 güne kadar hizmetin dolmuş olması, Bağ Kur ve Emekli Sandığı için ise kadınlarda 7,200 günün erkeklerde ise 9,000 günlük hizmetin tamamlanmış olması gerekecek.

Sadece adam çalışanlardan 1994 yılından sonrasında ilk kez çalışmaya başlayanlar emek harcama süresi açısından faydalanamamış olacaktır.

Üçüncü yöntemin tercih edilip, yasalaşması halinde ise; 08.09.1999 ve öncesinde ilk kez SGK kapsamında çalışmaya başlamış olan her insanın kadın ya da erkek çalışan ayrımı yapılmadan 5,000 günlük hizmet ile emekli olması gerçekleşebilecek, böylelikle EYT kabul edilen herkesi kapsamış olacaktır. Fakat tekliflerin geçerlilik süresi incelendiğinde üç ay ya da atı ay yürürlükte kalmasının öngörüldüğü dikkat çekiyor.

Oysa bu teklif kabul edilir ve yöntem benimsenirse, 4,447 sayılı yasaya gore hak yitirilmesine uğramış her insanın yasadan faydalanabilmesi için kanunun 25 yıl Emek verme Süresi açısından 08.09.2024 evveliyatına kadar geçerli olması gerekecektir.

Duman sözlerini şu şekilde tamamladı:

01 Ekim 2019 tarihinde TBMM yeni dönem yasama faaliyetine başlamış olacak. Bu yasa teklifleri görüşülmeye başlandığında hangi yöntemin dikkate alınacağını hepimiz, tamamımız merakla bekliyoruz.

Yeni dönemde bilhassa Cumhurbaşkanlığımızın ve ilgili bakanlığın çalışmalarıyla daha değişik bir yasa teklifi oluşturulabilir. Gerek EYT gerekse öteki SGK mevzularıyla ilgili yeni yasa teklifleri gündeme gelebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here