Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev sosyal medya platformu Facebook’un hisseleri, yaklaşık olarak yüzde 20 civarında değer kaybı gösterirken, şirket, piyasada 122 milyar dolarlık değerini kaybetti.

Facebook hisseleri, New York Borsası’nda dün günün kapanışını 217,50 dolar seviyesinden gerçekleştirirken, bugün ise borsada yüzde 19,6 civarında değer kaybı ile 174,78 dolara düştü.

Bu süre zarfında Facebook’un piyasadaki değeri de 621 milyar dolar iken, 499 milyar dolara inerek yaklaşık olarak 122 milyar dolar kadar azalma gösterdi.

Böylelikle şirketin piyasa değerinde yaşanan bu kayıp, Amerika birleşik Devletleri tarihinde ilk defa bir gün içerisinde en fazla değer kaybı yaşayan şirketi olarak kayıtlara geçmesine neden oldu. Öte yandan elde edilen bilgilere göre Facebook’un kurucusu ve Üst Düzey Yöneticisi (CEO) olan Mark Zuckerberg’in servetinde de 16 milyar dolar kadar düşüş yaşandı.

Sert Düşüş, İkinci Çeyrek Bilançosunun Açıklanmasının Ardından Gerçekleşti

Şirketin hisse değerinin bu denli sert düşüşü, Facebook’un ikinci çeyrek dönemine ait bilançosunu açıklamasının akabinde gerçekleşti.

Dün, New York Borsası’nın günü tamamlamasının akabinde açıklanan bilançolara göre, şirket 2018 yılının ikinci 3 aylık sürecinde yaklaşık olarak 13,23 milyar dolar kadar kazanç sağladı. Piyasalar tarafından Facebook ile alakalı olan 2018 Nisan – Haziran dönemine ait beklenti ise 13,24 milyar dolar civarında idi.

Şirketin bilançocusunun açıklanmasının akabinde hissedar ve yatırımcılar ile bir konferans bağlantısı gerçekleştiren Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, GDPR’nin Facebook adına kritik bir an olduğunu, Avrupa’daki aylık baz faaliyetlerinde gerileme yaşandığını ile getirdi. Öte yandan açıklamalarında Zuckerberg, Hindistan, Brezilya ve Avrupa Birliğinde önümüzdeki 18 ayın şirket adına gerçek sınavlar olacağını da belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here