Fenerbahçe'de Kruse Gitti Derdi Bitmedi

UEFA ile meydana getirilen antak kalma gereği, “Satmadan alamazsın” kriteri bonservisli geçirme için oyuncu satmayı gerektiriyor. Ek olarak TFF’nin belirlediği maaş limitini aşmadan geçirme yapma zorunluluğu var. İhtilaflı olarak yolların ayrılmış olduğu Alman yıldız Max Kruse’un maaşının bilançodan düşürülebilmesi için oyuncuyla anlaşma yoluna gidilmesi ve anlaşma sağlandığına dair belgenin TFF’ye iletilmesi mecburi…

Son dönemde, TFF ile Fenerbahçe arasındaki gerilimin devam etmiş olduğu, bundan dolayı sarı-lacivertlilere limit açılmadığı ve gene geçirme yapılamayacağı yönünde iddialar ortaya atılıyor.

TFF, Fenerbahçe’nin Limitini Niçin Açıklamıyor?

TFF, yeni transfer süreci için hiçbir kulübün limitini açıklamadı. Lig bitimi bu limit açıklanacak ve F.Bahçe dahil tüm takımlar limitlerindeki boşluk durumuna nazaran transfer meydana getirecek.

Fenerbahçe Yeni Sezonda Nasıl Transfer Yapabilecek?

Fenerbahçe için iki değişik kriter var. Bunların ilki UEFA ile meydana getirilen anlaşma gereği “Satmadan alamazsın” kriteri. Bundan dolayı bonservisli oyuncu alabilmek için bonservis geliri elde edilmesi zorunluluğu var. Bunun haricinde TFF’nin belirlediği maaş limitini aşmadan transfer yapılabilecek.

Şu Anda Fenerbahçe Kulübünün Limiti Ne Durumda?

Fenerbahçe, ocak transfer döneminde Sadık’ın maaşında yapmış olduğu fedakârlıkla limit aşımını yüzde 30’un altında tutmuştu. Yeni sezon öncesi Hasan, M.Ekici, Tolga ve Falette (kiralık) benzer biçimde adların sözleşmeleri bitiyor. Bu adların gidişi, 4-5 milyon Euro civarında rahatlama sağlayacak.

Daha Fazla Limit Açmak için Neler Yapılacak?

Kiralık oyuncular Zanka ve Frey’in dönüşü Fenerbahçe için sorun. Bu oyuncuların yanı sıra takımda yüksek maaşı bulunan ve fazla süre alamayan oyuncuların elden çıkarılması gündemde. Böylelikle Fenerbahçe, atıl duran bir maaş yükünü sırtında taşımamış olacak.

Sözleşmesini Fesheden Kruse Limitten Düşüyor mu?

Fenerbahçe, ihtilaflı olarak yollarını ayırdığı Max Kruse’nin 2.8 milyon Euro’luk maaşını limitten düşemiyor. Kruse’nin maaşının bilançodan düşürülebilmesi için oyuncuyla anlaşma yapılması ve anlaşma kağıdının TFF’ye iletilmesi gerekiyor.

Oyuncu Satışı Sarı-Lacivertlileri Rahatlatıyor mu?
Vedat yada başka birinin satışı, UEFA nezdinden bonservis geliri olarak kaydedilebilecek. Sadece bonservis geliri, TFF harcama limitine üçte bir oranında yazılabilecek.

Limit Yoksa Transfer Açıklaması Yapılamayacak mı?

Fenerbahçe, transfer süreci devam ederken harcama limitinde boşluk olmasa dahi transfer açıklayabilecek. Sadece oyuncuya lisans çıkartamayacağı için idman yaptıramayacak. Simon Falette transferinde olduğu benzer biçimde, Fenerbahçe limitte boşluk yarattığı anda oyuncu resmi olarak kulübün oyuncusu olacak.

.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here