Fransa’dan Skandal Adım! O Dergiye Ödül Verdiler!

Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığıyla ön plana çıkan Le Point dergisi Ekim sayısına 2019 Uluslararası Basın Büyük Ödülü verildi. Bir oldukca sayısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a düşmanlık yapmaktan geri durmayan dergi, Ekim sayısında Erdoğan’ın asker selamı verdiği bir resmin üstünde “Etnik temizlik Erdoğan’ın metodu: Yok edici” ifadeleri yer vererek skandala imza atmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakkında suç duyurusunda bulunmuş olduğu Le Point’in skandala imza attığı Ekim sayısına Fransa Dış Haberler Derneği’nin ‘2019 Büyük Ödülü’ verildi.

Fransa Uluslararası Basın Derneği (Association de la Presse Etrangere en France), ödülü Le Point dergisinin Ekim ayı sayısına verme nedenini açıklarken de skandal ifadelere imza attı. Dernek, “Basın özgürlüğü tehditleri karşısında Türkiye’nin Suriye’deki işgali ve Kürtlerin kaderi ile ilgili yürekli ve titiz sayısı için” verildiğini deklare etti.

Ödülün üstünde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haklarında suç duyurusunda bulunmuş olduğu derginin yayın direktörü Etienne Gernelle ve yazarı Romain Gubert’in adları yer aldı.

Ödüle layık görülen kapakta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın asker selamı verdiği bir resmin üstünde “Etnik temizlik Erdoğan’ın metodu: Yok edici” ifadeleri yer alıyordu. Derginin içinde ek olarak Erdoğan ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği ‘Barış Pınarı Harekâtı’ hakkında bir yazı yer alıyordu.

Le Point Dergisine Suç Duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın, müvekkili Erdoğan adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği 11 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, söz mevzusu derginin 24 Ekim’deki sayısının kapağında Erdoğan’ın fotoğrafı kullanılarak Fransızca hakaret edilmiş olduğu belirtilmişti.

Şüphelilerin, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunu işlediği bildirilen dilekçede, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yürütülecek soruşturma ve kovuşturmalarda Türk adli makamlarının hukuken yetkili ve görevli olduğu ifade edilmişti.

Emsal mahiyetteki Yargıtay içtihatları gözetildiğinde, atılı suçun yasal unsurlarının gerçekleştiği hatırlatılan dilekçede, şüphelilerin kullandığı ifadelerin fikir ve ifade hürriyeti çerçevesinde, siyasal münakaşa içindeki bir görüş olarak değerlendirilmesinin de mümkün olamayacağı vurgulanmıştı.

Şüpheliler Etienne Gernelle ve Romain Gubert’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alarak yazdıkları yazıyla Erdoğan’ın onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullandığı işaret edilen dilekçede, haklarında kamu davası açılması talebinde bulunulmuştu.

Türkiye’den Sert Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fransız dergisinin skandal kapağı hakkında izahat yapmış oldu. Sosyal medya hesabı Twitter’dan bildiri yayımlayan Kalın, “1/Cezayir, Gabon, Moritanya, Senegal, Gine, Kongo, Tunus, Komor Adaları, Madagaskar, Cibuti, Mali, Benin, Çad ve Fas’ı sömürgeleştiren, binlerce insanı katleden ve köle ticareti icra eden, Rwanda katliamını izleyen Fransa… Ve ‘etnik temizlik’ iftirasını atan bir Fransız dergisi. 2/CB’mıza niçin saldırdıkları açık: Suriye’deki piyonları PKK ağır darbe yiyip oyunları bozulunca, paniklediler. Kuklalarını korumak için her yola başvuruyorlar fakat netice alamıyorlar. Kürtler sizin taşeronunuz değil ve olmayacak. Sömürgecilik günleriniz geride kaldı” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here