Gözyaşları Sel Oldu: Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un Halka Seslenişte 'Yeterli Olamadım' Diyerek Ağladı

Askeri geçit töreninde konuşan Kuzey Kore lideri Kim, bir ara gözlüklerini çıkarak gözyaşlarını sildi ve “Halkımız bana güvendi, sema kadar yüksek, denizler kadar derin umutlarını bana bağladı. Fakat ben bunlara yeteri kadar cevap veremedim. Bunun için çok üzgünüm” dedi.

Kuzey Kore’nin önceki liderleri olan büyükbabası ve babasına atıf meydana getiren Kim, “Tüm halkın itimatı yardımıyla, büyük yoldaşlarımız Kim Il-sung ve Kim Jong-il’in davasına haiz çıkma sorumluluğu bana verildi. Fakat çabalarım ve samimiyetim, halkımızı hayatlarındaki sıkıntılardan kurtarmaya yetmedi” ifadelerini kullandı.

Halkının Çekmiş Olduğu Zorluklar Aklına Geldi

Kim, konuşmasının mühim bir bölümünü alışılmışın haricinde Kuzey Kore halkının çekmiş olduğu sıkıntılarına ayırdı, “büyük zorluklar”, “sayısız sıkıntılar” ve “görülmemiş felaketler”den bahsetti. Koronavirüs salgınıyla ekonomik zorlukların iyice ağırlaştığı ülkenin en büyük tecim ortağı Çin’le ticareti büyük oranda düştü. Pyongyang Ocak’ta Çin sınırını kapatmış ve bir koronavirüs vakası bile bildirmemişti. Uzmanlar, asla olay olmadığı iddiasını inandırıcı bulmuyor.

Liderliği Baskı Altında

Roket ve nükleer programı sebebiyle Kuzey Kore’ye senelerdir internasyonal yaptırımlar uygulanıyor. Organik afetlerin de ülkedeki durumu ağırlaştırdığı belirtiliyor. Kore Ulusal Birleşme Enstitüsü’nün Kuzey Kore Direktörü Hong Min, “Kim’in bu şekilde bir etkinlikte niçin gözyaşı dökme aşamasına geldiğine bakmak gerekiyor. Satır aralarında liderliğinin oldukca büyük baskı bulunduğunu görebiliyorsunuz” dedi.

Tüm Nükleer Gücümüzü Seferber Ederiz 

Kim konuşmasında ek olarak dünya genelinde Covid-19 salgını sebebiyle güçlük yaşayan halklara desteğini belirtti. Güney Kore ile ilişkilerinin geliştirilmesini ümit ettiğini söylemiş oldu. Şimal Kore lideri, alışılmadık şekilde gece karanlığında sabaha karşı meydana getirilen törende tehdit edilmeleri halinde tüm nükleer güçlerini seferber edeceklerini altını çizdi sadece direkt Washington’u hedef almaktan kaçındı.

Güney Kore ve ABD Endişeli

Güney Kore, Kuzey Kore’nin törende uzun menzilli yeni füzesini sergilemesi sebebiyle kaygı belirtti ve Kuzey’i, nükleer programının tasfiyesiyle ilgili görüşmelere dönmeye çağırdı. Guardian gazetesine bakılırsa bir Amerikalı yetkili, ABD’yle meydana getirilen müzakerelerin çıkmaza girmiş olduğu bir ortamda Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik roket programına öncelik vermeye devam etmesinin “düş kırıklığı” yarattığını söylemiş oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here