Bilkent Üniversitesi öğrencileri hareket bozukluğu olan kişilerin tedavi sürecinin hızlı ve kolay yönetilmesi adına sistem geliştirdi. Sistemde ataletsel ölçüm birimlerinin kullanıldığı belirtilirken, projede yer alan Gökalp ise, vücut hareketlerinin dijital ortama aktarılıp görselleştirildiğini söyledi.

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencileri, hareket bozukluğu olan kişilerin tedavi süreçlerinin sensör ve vesimülasyon yardımıyla çok daha etkili bir şekilde yürütülmesine yardımcı olacak sistem geliştirdi.

Projede Ataletsel Ölçüm Birimleri Kullanıldı!

Söz konusu proje çalışmalarında ataletsel ölçüm birimleri kullanıldı. Bunun sonucunda da hareket takip teknolojisi kullanılmış oldu. Bu kapsamda da rehabilitasyonda bulunan hastaların ilerleyen süreçlerde hareket gelişiminin takip edilmesi hedeflendi. Vücudun çeşitli alanlarına yerleştirilen sensörler sayesinde gerçek zamanlı vücut simülasyonu elde edilmiş oldu. Buna uygun arayüz geliştirildi. Arayüz çalışmalarında dikkat edilen en önemli noktalardan biri de hasta ve doktorların kolay bir şekilde kullanabildiği ürün yapmak oldu.

“Vücut Hareketleri Dijital Ortamda Görselleştiriliyor”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan projede yer alan İdil Gökalp, proje çalışmalarına başlamaları ve geliştirmelerinin ana sebebinin hareket bozukluğu olan hastaların rehabilitasyon süreçlerinin çok daha rahat bir şekilde geçmesini sağlamak olduğunu, çözümlerde hastaların vücut hareketlerinin takibinin sağlandığını, bunun ise dijital ortama aktarılıp görselleştirildiğini söyledi. Görsel hale getirilen hareketlerin doktora iletildiğini söyleyen Gökalp, doktorunda anında çözüm bulabildiğini, aynı zamanda da yakında olmadan da tedaviyle ilgilenebildiğini aktardı.

Rehabilitasyon sürecinin uzaktan takip edilmesiyle birlikte da hastaya çeşitli türlerde yönergeler verilebileceğini aktaran Gökalp, aynı zamanda hastalara verilen hareketlerin doğru olup olmadığının da tespit edilebileceğini, hastadaki her gelişmenin anında gözlemlenebileceğini bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here