Hava Kirliliği Günde 1 Paket Sigara Kadar Zarar Veriyor!

Hava kirliliğine devamlı maruz kalmak, amfizem şeklinde alt solunum yolu hastalıklarında günde 1 paket sigara içmeye eş kıymet bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş kıymet bir zarar veriyor.

Bilim adamları, hava kirliğine devamlı maruz kalmanın, akciğer ve alt solunum sistemi hastalıklarına yakalanma riski bakımından günde bir paket sigara içmeye eş kıymet olduğu uyarısında bulunmuş oldu.

Neticeleri ABD Tabipler Birliği yayını “JAMA Journal”da piyasaya sürülen araştırmada, hava kirliliğine neden olan bileşenlerin güneş ışığıyla etkileşimiyle ortaya çıkan yer seviyesindeki ozon gazının, amfizem şeklinde, akciğerlerde ve öteki oksijen taşıyan alt solunum organlarında ortaya çıkan, doku ve organlar içinde hava boşlukları oluşturarak vücudun kafi oranda oksijen kullanmasını engellemiş olan hastalıkların ortaya çıkmasında, günde bir paket sigara kadar etkili bulunduğunu belirledi.

Araştırma kapsamında ABD’nin New York, Los Angeles, Chicago, Baltimore, St. Paul ve Winston-Salem kentlerinde yaşayan, yaşları 45 ve 84 arasındaki 7 binden fazla sıhhatli yetişkini 10 yıl süresince izleyen bilim adamları, hava kirliliği oranlarının yüksek olduğu söz mevzusu metropollerde yaşayan kişilerde amfizem ortaya çıkma riskinin, hava kirliliği oranlarının düşük olduğu yerlerde yaşayıp günde bir paket sigara içen bireylere eşit bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Columbia Üniversitesinden Dr. Graham Barr, “Hava kirliliğine maruz kalmanın amfizeme yakalanma riskini belirgin şekilde artırdığını gördük. Bu, günde 1 paket sigara içmeye eş kıymet bir risk oluşturuyor ve vücuda 3 yıl ilave yaşlanmaya eş kıymet bir zarar veriyor.” ifadesini kullandı.

Araştırmanın yazarlarından, Washington Üniversitesinden Dr. Joel Kaufman da “Sigara içmek amfizeme neden olan en mühim etken. Hastalığın ortaya çıkmasında hava kirliliğinin de bu kadar etkili bulunduğunu görmek bizim için sürpriz oldu.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

ABD’de daha ilkin meydana getirilen araştırmalarda da yer seviyesindeki ozon gazı yoğunlaşmasının akut solunum hastalıklarına yol açabileceği mevzusunda ikazlar içeren araştırmalar yayımlanmıştı. Araştırmalarda ABD’de yalnızca 2011’de solunum hastalıkları kaynaklı hastalıklardan 107 bin kişinin yaşamını kaybettiğine dikkat çekilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here