Huawei'nin Yeni Modellerinde Google Uygulamaları Olmayacak!

Huawei, yeni akıllı telefon modellerinde aralarında Maps, YouTube’nin de bulunmuş olduğu Google uygulamalarına ve servislerine yer veremeyecek.

İngiliz gösterim kuruluşu BBC’nin haberine nazaran, Google, ABD hükümetinin Huawei’ye yönelik yaptırımları kapsamında Çinli telefon üreticisi Huawei’ye yaptırım uygulanacağını ve aralarında Google Maps, YouTube benzer biçimde uygulamalarında olduğu Google uygulamalarının Huawei’nin yeni telefon modellerinde yer almayacağını doğruladı.

Google’nin bu sonucu, Huawei’nin yeni modellerinde Google’nin uygulama mağazası olan Google Play’e erişimin kısıtlanacağı anlamına da geliyor.

ABD hükümeti Amerikan teknoloji şirketlerine çeşitli sınırlamalar getirmiş ve bu kapsamda Huawei’ye ürün ve servis satışını Mayıs ayındaki düzenlemeyle kısıtlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen ay yapmış olduğu açıklamada, yaptırımlarda bazı istisnalar olabileceğini belirtse de ABD’nin yetkili organları, Huawei’nin 130’dan fazla tecim lisansı talebine pozitif yönde cevap vermedi.

Huawei ise yapmış olduğu açıklamada, ABD hükümetinin izin vermesi durumunda şirket olarak Google’nin Android platformunu kullanmaya devam edeceklerini, izin verilmemesi durumunda kendi işletim sistemlerini geliştirmeye devam edeceklerini belirtmişti.
Huawei’nin gelecek haftalarda kullananların beğenisine sunmuş olacağı yeni akıllı telefon modeli Mate 30 Pro, şirketin ABD’nin yaptırımlarından sonrasında sunmuş olacağı ilk amiral gemisi akıllı telefon modeli olacak.

Uzmanlar, Google uygulamalarını içermeyen Mate 30 serisinin ve çıkacak yeni Huawei modellerinin bilhassa Avrupa satışlarında sorun yaşayacağını korumak için çaba sarfediyor. Huawei, Harmony OS ismiyle duyurduğu kendi işletim sistemi üstünde emek harcamayı sürdürüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here