Hükümet Kamu İşçilerine İlk 6 Ay İçin Zam Üstüne Yüzde 7 Artış Teklif Yaptı!

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, hükümetin kamu işçisi için kendilerine iyileştirme yapıldıktan sonrasında ilk yıl yüzde 7+4, ikinci yıl yüzde 3+3 ve enflasyon farkı teklif ettiğini belirterek, uzlaşmanın söz mevzusu olmadığını bildirdi.

Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 Süreci Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında, Mahmut Arslan başkanlığındaki Hak-İş heyetini makamında kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul ortalama 1 saat sürdü.

Arslan, kabulün peşinden Bakanlık girişinde basın mensuplarına görüşmeye dair izahat yapmış oldu.

Bazı sözleşmelerin üstünden 6 ay, bazı sözleşmelerin ise 8 ay geçtiğine dikkati çeken Mahmut Arslan, kamudaki işçilerin bir an evvel toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını beklediğini beyan etti.

Hak-İş olarak 5 Temmuz’da, 2019-2020 yıllarını kapsayan taleplerini hükümete sunduklarını ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

“Hak-İş’e bağlı sendikaların ortalama 70 bine yakın üyesinin toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde, bizim yaptığımız taleplere karşı Sayın Bakan tekliflerini sunmak için bizi çağrı etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Sayın Bakan’ın bu toplu iş sözleşmelerinin masada ve bir an evvel sonuçlandırma mevzusundaki çabalarını, gayretini ve iyi niyetini bir kez daha görmüş olduk. Sayın Bakan’ın bu çabalarının ve gayretlerinin toplu iş sözleşmesinin sonuçlandırılmasında da mühim bir katkı olacağını düşünüyoruz. Sayın Bakan’ın gelinen son olarak noktada bizlere sunmuş olduğu teklif; İyileştime yapıldıktan sonrasında ilk senenin birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4. İkinci senenin ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3+3 ve enflasyon farkı.”

“Katkı ve destek vermeye devam edeceğiz”

Kendileri için meydana getirilen tekliflerin kabul edilebilir olmadığını vurgulayan Mahmut Arslan, şu şekilde konuştu:

“Ortada taleplerle teklifler içinde bir uzlaşma, bir uyum söz mevzusu değil. Sayın Bakan müzakerelerinin devam edeceğini, bizimle de görüşmeleri sürdüreceğini, yeni bir durum olursa bunu da değerlendireceğimizi beyan etti. Sayın Bakan’ın bu çabalarını sonuçlandırmasını ümit ediyoruz. Gelecek günlerde toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını arzu ediyoruz. Bu mevzuda katkı ve destek vermeye devam edeceğiz.”

Arzularının, bugün belli bir aşamaya gelip çalışanlara bir müjdenin verilmesinden yana bulunduğunu ifade eden Arslan, teklifin kendileri için kabul edilebilir bir noktaya gelmesi halinde sözleşmeyi imzalayacaklarını bildirdi.

Hedef, önceki senenin enflasyonu üstündeki bir oran

Bundan önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üstündeki bir orana sözleşme imzalamak istediklerini belirten Mahmut Arslan, bu noktaya ulaşılması halinde kendileri için sözleşmenin imzalanma aşamasına geleceğini kaydetti.

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sıkıntıların, sorunların ve grevlerin yaşanmasını kimsenin istemediğini dile getirerek, her insanın bir an evvel toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlanmasından yana bulunduğunu beyan etti.

Görüşmede, taşerondan ekibe geçen işçilerin toplu iş sözleşmeye dahil edilmesini istediklerini de aktaran Arslan, bu işçilere uygulanan yüzde 4 4’lük zammın günlenmesini talep ettiklerini altını çizdi.

Teklif edilen iyileştirmenin ne kadar bulunduğunu sorulması üstüne Mahmut Arslan, bunun 80 lira civarında bulunduğunu dile getirdi.

Temmuz Sonunda Teklif 1 Puan Arttılılmış

Pazarlık masasında işçileri temsil eden Türk-İş, en düşük ücretlerin 3 bin 500 liraya yükseltilmesi, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah talep etmişti.

Hükümet, 9 Temmuz’daki ikinci görüşmede, 3 bin 500 liradan azca alan kamu işçisinin tutarında 60 lira artış, tüm işçilere 2019’un ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 4 zam teklif etti. Türk-İş’in teklifi kabul etmemesi üstüne, hükümet 31 Temmuz’da  zam teklifini yüzde 6+4’e yükseltti.

Türk-İş Eylem Kararı Aldı

TÜRK-İŞ koordinasyon kurulu, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üstüne fiil sonucu aldı. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay bayramdan sonraki Perşembe günü sabah tüm işçilerin katılımıyla işyerlerinde basın açıklaması yapacaklarını söylemiş oldu. Ertesi gün işçiler öğle yemeği yemeyecek. Pazartesi günü de sendika temsilcileri Ankara Güvenpark’ta buluşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here