Hülya Koçyiğit'in Damadına Kötü Haber: 15 Milyon Zarar Tespit Edildi, İhale İptal Edildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın şirketi tarafınca 2018 senesinde 28 yıllığına kiralanan Konyaaltı Sahili’nde bugüne dek 15 milyon TL’nin üstünde kamu zararının tespit edilmesi üstüne ilgili ihale ve sözleşmeyi iptal etti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce önceki başkan Menderes Türel döneminde meydana gelen Konyaaltı sahiline yönelik ihale iptal edildi.

AKP’li Menderes Türel döneminde Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Sahil Projesi kapsamındaki Müze Meydanı/Varyant, Beach Park ve Akdeniz Bulvarı’nda bulunan büfe ve ticari yapıları barındıran birim ve tesisleri kiraya vermek suretiyle kapalı teklif usulü ihale etti. İhaleye, tek şirket olarak Alkoçlar Turizm Seyahat Acentası Dış Ticaret Ltd. Şti- Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış Ticaret Ltd. Şti iş ortaklığı katıldı. Artırıma esas tahmin edilen ilk yıl kira bedeli 8 milyon 75 bin TL+KDV olarak belirlenen ‘Konyaaltı Sahil Projesi Kapsamında Meydana getirilen Ticari Birim ve Tesislerin Kiraya Verilmesi İşi’ ihalesinde firmadan ilk olarak ihale dosyasındaki kapalı zarfta 8 milyon 375 bin lira öneride bulunuldu.

İhale komisyonunun sözlü olarak ek artış istemesiyle şirket, teklifini ilk yıl için 8 milyon 500 TL artı KDV’ye yükseltti. İhaleyi kazanan şirket, 8 yıllığına belirtilen birim ve tesisleri işletme hakkına haiz oldu. İhale kapsamında Akdeniz Bulvarı’nda 23 büfe 19 şezlong şemsiye alanı, Beachpark bölgesinde 7 büfe, 7 şezlong şemsiye alanı, 2 kafe, 1 çay bahçesi, 1 işletme ofisi, 4 büfe, 40 ticari işletme, 12 parasız tuvaletin işletme hakkını alan şirket, ünitelerin çoğunu kiraya verdi.

31 Mart mahalli seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen CHP’li Muhittin Böcek, “Sahil Yaşam Parkı” olarak adlandırılan sahilin işletilmesine yönelik eleştirilerde bulunurken, belediyenin sahildeki temizlik, park bahçe işlerini hayata geçirmeye devam etmesinin doğru olmadığını kaydetti.

“Bu Durum Kamu Menfaatini Değil İlgili Firmanın Menfaatinin Gözetildiğini Göstermektedir”

Antalya Büyükşehir Belediyesi, önceki dönem AKP yönetimi tarafınca 28 yıllığına kiraya verilen Konyaaltı Sahil Projesini iptal etti. Proje,  Hülya Koçyiğit’in damadı Ender Alkoçlar’ın şirketine verilmişti.

İptal kararının peşinden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, mevzuyla ilgili izahat yayımladı.

“Seçim süreci süresince saydam belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğimizi, kurallı, kimlikli bir şehir için çalışacağımızı, tüyü eksikleri olan yetimin hakkını koruyacağımızı söylemiştik. Ek olarak, ‘Yasalara yönetmeliklere aykırı olan, kamuyu zarara uğratan, halkın yararına olmayan projeleri de durduracağız’ demiştik’ diye konuşan Böcek, açıklamasında şu detayları verdi:

“Göreve ulaştıktan sonra bir taraftan halkın beklentilerine yanıt verecek projelerle ilgili çalıştık bir taraftan da mevzuatlara, yasalara aykırılıkları tespit ettik. İncelediğimiz projelerden biri de dünyaca meşhur Konyaaltı Sahil Projesi idi.

Proje için 19 Temmuz 2016 tarihinde Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılması için Encümene yetki verilmiş, 129 milyon 471 bin 934 lira inşaat maliyet bedeliyle ihaleye çıkılmıştır. Sadece iki kez ihaleye çıkılmasına karşın katılımcı bulunamamıştır. İhalede işletme giderleri, güvenlik, peyzaj, temizlik giderleri yükleniciye verilmişken sonrasında Meclis kararının aksine Yap-İşlet-Devret modelinden vazgeçilerek, daha ilkin 129 milyon 471 bin 934 lira bedelle ihaleye çıkılan projenin, 254 milyon 289 bin 127 lira bedelle Belediye tarafınca inşa edilmesine karar verilmiştir.

Böylesi yüksek meblağlı proje sonrasında Konyaaltı Sahili’nin peyzaj, temizlik giderleri, bakım, onarım, güvenlik şeklinde işletme giderleri belediyeye yüklenerek ihale edilmiş olduğu görülmüştür. Bu durum kamu menfaatini değil ilgili firmanın menfaatinin gözetildiğini göstermektedir.”

“Belediyemizde Telafi Edilmeyen Zararlar Oluşması Kaçınılmazdır”

Böcek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Peşinden 29 Mart 2018 senesinde Belediye bütçesi ile meydana getirilen sahil projesinin işletme ve kira ihalesi yapılmıştır. İhale şartlarına eklenen madde ile rekabet koşulları ortadan kaldırılmıştır. Nitekim ihaleye tek şirket katılmış ve ihale Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A. Ş. – Senatalya Turizm Seyahat Acentası Dış. Tic. Ltd. Şti. iş ortaklığına 28 yıllığına kiraya verilmiştir. İhaleyi alan şirket büfe, yiyecek, içecek, alışveriş ünitelerini kendisi işletmeyip tamamını alt kiracılara kiralamıştır.

Belediye tarafınca bugüne dek bu projeye 254 milyon 289 bin 127 lira para harcanmıştır. Belediye bu proje ile zarara uğratılmıştır. Hiçbir yatırım yapmayan Alkoçlar Seyahat Turizm ve Otelcilik A. Ş kiracılardan para toplayıp, alanın güvenlik, temizlik, bakım, peyzaj giderlerini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yüklemiştir. Alkoçlar bu ihaleyi aldıktan sonrasında bugüne dek geçen süre içinde belediyemizin 254 milyon 289 bin 127 lira haricinde ek olarak 15 milyon 19 bin 116 lira zarar etmiş olduğu tespit edilmiştir. Kalan 26 yıl bu zararın katlanarak artacağı düşünüldüğünde Belediyemizde telafi edilemeyen zararlar oluşması kaçınılmazdır.

Bu nedenlerle, Encümen, mevzuat, yasa ve yönetmeliğe uymayan bu ihalenin ve sözleşmenin iptaline karar vermiştir.”

“Antalya Halkının Sahilleri Daha Fazla Kullanabilmeleri İçin Ihtiyaç duyulan Yapılacaktır”

Başkan Böcek, açıklamasını,”Sevgili Antalyalılar şunu bilsin ki Konyaaltı Sahili’nin daha güzel ve daha güvenli bir yaşam alanı haline gelmesi, Antalya halkının sahilleri daha çok kullanabilmeleri için ihtiyaç duyulan yapılacaktır. Halkımızın beklentileri ve kamu yararı esas alınarak, alt kiracılar işletmelerin hizmetlerine devam edecekler, plaj niteliği ve hizmet kalitesi de en üst seviyeye çıkarılacaktır” diyerek noktaladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here