İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile Genelge! Ramazan'da Alınacak Tedbirler Belli Oldu

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine gönderilen ramazan tedbirleri genelgesine göre, bu yıl ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur benzer biçimde kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Öte taraftan genelgeye göre fırınlardaki ekmek üretimi ve siparişler, iftardan 2 saat ilkin sonlandırılacak.

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine, Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl ramazanda alınacak tedbirlerle ilgili genelge gönderildi. Genelgeye göre, yeni tip Covid-19 salgını sebebiyle bu yıl ramazan ayında vatandaşların toplu katılım gösterdiği iftar, sahur benzer biçimde kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek.

Ramazan Davulcuları Bahşiş İçin Gezemeyecek

Ramazan süresince iftar saati ve derhal öncesinde oluşabilecek pide kuyruklarının oluşturacağı yoğunluk salgın riskini artıracağından fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile hususi siparişler iftardan 2 saat ilkin sonlandırılacak.

Ramazan davulcularının tek tek vatandaşları/haneleri dolaşarak bahşiş toplaması salgın riskini artıracağından, geleneksel hizmetlerinin karşılığı mahalli yönetimlerce karşılanabilecek, aksi takdirde ramazan davulcularının tek tek vatandaşlardan bahşiş toplamasına müsaade edilmeyecek ve faaliyetlerine izin verilmeyecek.

Toplu Ulaşımda Düzenlenmeye Gidilecek

İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin minimum 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile lüzumlu koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan vasıta ve sefer sayısının arttırılması sağlanacak.

Türbe Ziyaretleri Kısıtlanacak

Ramazan ayı süresince türbe ziyaretleri kısıtlanacak. Mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, arife günü ile bayram günlerinde mezarlık ziyaretlerinde ateş ölçümü yapılacak, sosyal mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.

Ramazan ayını ve bayramı fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması meydana getiren şirket, işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve lüzumlu adli işlemler ivedilikle yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here