İngiltere Koronavirüs Vakalarında Daha Fazla Ölüm Beklediğini İtiraf Etti

İngiltere’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında can kayıplarının artacağı ve ülkede günlük yaşamın normale dönmesinin 6 ayı bulabileceği açıklandı.

Günlük basın toplantısında konuşan Ulusal Sağlık Direktörü Yardımcısı Dr. Jenny Harries, salgınla mücadelede alınan önlemlerin başarıya ulaşmış olması durumunda olay ve ölüm sayısında zirvenin görülmesinin peşinden düşüş başlayacağını söylemiş oldu.

Kısmi karantina uygulanan ülkede ansızın normale dönülmeyeceğinin altını çizen Harries, “Bu fazlaca tehlikeli olur. Önlemleri durdurursak tüm çabamız boşa gider ve olası ikinci bir zirveyi görürüz. Zaman içinde muhtemelen önümüzdeki 6 ay süresince, 3 haftada bir durumu gözden geçireceğiz ve nereye gittiğimizi göreceğiz.” diye konuştu.

Harries, tedbirleri gevşetme sonucu alınmadan ilkin ne kadar başarıya ulaşmış bulunduğunun görülmesi icap ettiğini altını çizdi.

“Daha Fazla Ölüm Bekliyoruz”

Harries, “fazlaca sayıda ölüm beklenip beklenmediği” yönündeki bir soruya “Ne yazık ki yanıt evet. Bu şekilde bir platformda durup fazlaca sayıda kişinin ölmesini beklediğimizi söylemek kolay bir iş değil fakat bu bir salgın.” yanıtını verdi.

Ölümlerin bilhassa gelecek 2 haftada artacağı uyarısında bulunan Harries, önlemlerin devam etmesi halinde ondan sonra düşüşe geçilebileceğini açıkladı.

İngiltere’de Kovid-19 sebebiyle ölenlerin sayısı bir günde 209 artarak bin 228, olay sayısı da 2 bin 433 artarak 17 bin 89 olmuştu.

“Daha Da Kötüleşecek”

Kovid-19 testi pozitif çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, ülkedeki her haneye “işlerin iyiye gitmeden ilkin daha da kötüleşeceği” yönünde bir uyarı mektubu göndereceği açıklanmıştı.

İngiltere Ulusal Tıp Direktörü Prof. Stephen Powis ise ülkede ölümlerin 20 binin altında kalmasının “iyi bir netice” olacağını söylemişti.

Geri Adım Atmıştı

İlk etapta “toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü şekilde yayılması” stratejisi izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının 277 bini bulabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin peşinden geri adım atmıştı.

Pazartesi alınan kararlarla halkın evden çıkmasına sınırlama getirilirken, marketler ve eczaneler hariç tüm ticari işletmeler kapatılmıştı. İngiltere’de tahtın varisi Galler Prensi Charles’ın 25 Mart’ta, Başbakan Boris Johnson ile Sıhhat Bakanı Matt Hancock’un ise 27 Mart’ta Kovid-19 testlerinin pozitif çıkmış olduğu, 3 isimde de hastalığın hafifçe emareler gösterdiği açıklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here