Instagram Beğeni Sayılarını Gizleyecek Yeni Sistem Fenomenleri Üzecek!

Fenomenleri üzecek haber! Instagram’dan algoritma değişikliği! Instagram, beğeni sayısını gizleyen algoritma için kontrol aşamasına başlarken değişikliğin en fazla fenomenleri etkilemesi umut ediliyor.

Instagram beğeni sayılarını gizleyecek yeni bir sistem üstünde uzun süredir çalışıyordu.

İlk kontrol aşaması artık başladı ve küresel çapta rastgele olarak seçilen hesapların beğeni sayıları kaldırıldı.

Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafınca kurulan ve 2012 senesinde Facebok’a satılan Instagram, pek çoğumuzun hayatında olmazsa olmaz hususlardan biri olmuş durumda.

Medya Faresi’nde yer edinen habere bakılırsa; sabah ilk uyku sersemliğini atarken, asansörde ve otobüste seyahat yaparken, ders ve iş aralarında kafa dağıtırken bizi “sosyalleştiren” bir şey Instagram. Tüm bunların yanında Instagramın; bilhassa markalar tarafınca “Influencer Marketing” kapsamında kullanılmaya başlanmasıyla son üç yıldaki reklam harcamalarının merkezi konumuna yükseldiğini görmekteyiz.

ABD’da meydana getirilen bir araştırmaya bakıldığında; dünya genelinde, dijitalde meydana getirilen reklam harcamalarının yüzde 36’sı Instagram ve Facebook üstünden gerçekleşmektedir.

Bu harcamalar doğal olarak ki Türkiye içinde benzerlik göstermektedir. Dünya’daki averaj Instagram kullanım oranlarının üstünde olan Türkiye’de Ocak 2019’da meydana getirilen bir araştırma Instagram’ı 2019 senesinde en fazlaca kullanılan sosyal medya platformlarını içinde ikinci sırada göstermektedir.

Türkiye’de İkinci Sırada

Türkiye özelinde We Are Social 2019 ekibi tarafınca meydana getirilen araştırmaya bakılmış olduğu süre Instagram; toplam sosyal medya kullanıcıları içinde yüzde 84 ile yukarıda da bahsedilmiş olduğu suretiyle ikinci sıradadır. Buna paralel olarak gene Instagram son üç senedir; Türkiye’de markalar tarafınca en fazlaca tercih edilen platformların başlangıcında gelmektedir.

Bu durumu sonradan fark eden ve vakası “zamanında Levent’ten bir arsa alsaydık” şeklinde gören bazılarımızda fenomen olamamanın ve takipçi kazanamamanın üzüntüsünü yaşamaktadır. Bu üzüntüye umar olarak “düzmece takipçi ve beğeni” alma yoluna gidenler olsa da; Instagram’ın devamlı olarak algoritmasında yapmış olduğu değişimlerle bu sahteliğin önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Bu Değişim İnstagram Fenomenlerini İlgilendiriyor

Instagram bu “sahtelik” hususunda taşımış olduğu hassasiyeti bilhassa içinde bulunduğumuz 2019 yılının ikinci yarısından sonrasında yapmış olduğu algoritma değişiklikleriyle”potansiyel reklam gelirleri” hususunda bir adım öteye taşımıştır. Bu değişim aslına bakarsak Instagram üstünde takipçi sayısı yüksek olan kişileri direkt ilgilendirmektedir.

Instagram’da geçirdiği zamanı en yüksek seviyeye çıkarma amacıyla gerçekleştirilmektedir. Siz Instagram’da ne kadar fazlaca zaman geçirirseniz o denli fazlaca reklama maruz kalacağınızı hesap eden Instagram’ın algoritması ilk kez Haziran 2018’de San Fransisco’da Instagram tarafınca meydana getirilen basın toplantısında açığa çıkmıştır.

Meydana getirilen bu açıklamaya bakılırsa bu dönem içinde Instagram’ın mevcut algoritmasında dost çevrenizden, ailenizden, yorum yaptığınız, DM (direct message) attığınız, karşılıklı etiketleme de bulunduğunuz ya da bildirim almayı seçtiğiniz kişilerin yüzde doksanının paylaşımlarını hikaye (story) ve gönderi (post) akışınızda görmeniz mümkün olmaktaydı. Fakat Instagram ekibinin Kasım 2019’un başlangıcında yapmış olduğu bir değişiklikle bu yayınlanma oranlarında bir azalmaya gidilmiştir.

Bu etkileşim azalması kişilerin bir tek yakın çevresine olan gösterimlerinde değil bununla beraber haiz olduğu takipçi kitlesinin de üstünde tesirini göstermiştir. Fenomenturkey ekibi tarafınca dünyanın değişik coğrafyalarında 500 bin üstü takip edeni olan on fenomen kişiyle meydana getirilen görüşmede bu azalmaların yüzde 50’ye varan oranlara ulaşmış olduğu ve kişilerin takipçileriyle olan etkileşimlerinin gözle görünür şekilde azaldığı teyit edilmiştir.

Bu durum ilerleyen zamanda Instagram’dan gelir elde eden fenomen ve influencerlar açısından düşündürücü bir husus olarak gündemde uzun süre kalacağı ve markaları değişik reklam araçları kullanmaya sevk edeceği düşünülmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here