Instagram Twitter’ı Solluyor

Instagram, sosyal medyada haber alma platformu olarak Twitter’ın yerini almaya oldukça yakın.

Reuters Dijital Haberler Enstitüsü’nün piyasaya çıkan son raporuna göre haber deposu olarak fotoğraf paylaşım platformu Instagram, Twitter’ın yerine geçmek suretiyle.

Rapora göre 2018 yılından beri Instagram’ın haber deposu olarak kullanılması oranı iki katına çıktı.

Bilhassa bu eğilim gençler içinde oldukça daha yoğun. İngiltere’de 18-24 yaş arası gençlerin dörtte biri koronavirüsle ilgili olarak haber deposu olarak Instagram’ı kullandıklarını söylüyor.

Instagram, araştırmaya katılanların üçte biri tarafınca kullanılırken bu oran 25 yaş altı kullanıcılarda üçte iki oranına çıkıyor.

Platformu kullananların yüzde 11’i haber amacıyla Instagram’a giriyor; bu oran Twitter’ın bir tek bir puan altında.

Sosyal Medyaya Güven Azca

Öteki taraftan sosyal medya platformları minimum güvenilen kaynaklar içinde içeriyor.

Araştırmaya göre kullananların yüzde 26’sı sosyal medyaya virüsle ilgili haber deposu olarak güvendiğini söylerken benzer bir oranda şahıs de Feysbuk Messenger ve WhatsApp üstünden gelen haberlere güvendiğini belirtti.

Raporun baş yazarı olan Nic Newman, “Instagram gençler içinde oldukça popüler bir hale geldi. Hikayelere oldukça iyi cevap veriyorlar ve görselle araları iyi.” açıklamasında bulunmuş oldu.

Koronavirüsle Haber Kurumlarına Güven Arttı

Koronavirüs krizi döneminde şahit olunan mühim bir araştırma bulgusu ise haber kurumlarına olan güvenin yükselmesi.

Kullananların yüzde 59’u ulusal hükümetler ve haber organizasyonlarına koronavirüs krizi esnasında güvendiklerini belirtti.

Kriz yokken haber kaynaklarına güvendiklerini söyleyenlerin oranı yüzde 39 iken bu oran koronavirüs krizi esnasında terfi etti.

Sokağa çıkma kısıtlamaları esnasında hükümetlere ve haber kurumlarına itimat artarken araştırmacılara göre nisan-mayıs döneminde bu güven gene düşüşe geçerek önceki sürece göre 11 puan azaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here