Instagram'a Çok Kötü Haber! Düşüyor...

Son yılların en fazla kullanılan sosyal medya uygulaması Instagram’ı hala bilmeyen kaldı mı? Sonradan katılmış olduğu sosyal medya yarışında birden akıllı telefonların vazgeçilmezleri arasına girdi. 2010 senesinde kuruduğunda güzel kareleri paylaşmak amacı taşıyan popüler uygulama şimdi bambaşka bir boyuta geçmiş durumda. Dünyanın önde gelen sosyal medya platformlarından Instagram’da seneler sonrasında düşüş başladı. Instagram yayına girmiş olduğu ilk günden bu yana hızla büyüyor. Sadece tarihinde ilk kez tablo tersine dönmeye başladı. Instagram yayına girmiş olduğu ilk günden bu yana hızla büyüyor. Sadece tarihinde ilk kez tablo tersine dönmeye başladı.

Uygulamanın 2018’deki büyümesi yüzde 10,1 olarak kaydedilirken 2019 için bu oran yüzde 6,7. Üstelik böyle de sınırı olan kalmıyor. eMarketer’a gore tahminler uygulamanın büyümesinin giderek düşecek.

Peki Instagram’a gelen yeni özelliğin bilincinde mısınız? Instagram’da ‘aykırı’ konuşanlar artık ileti atarken bu uyarıyı görecek. Israr edip ileti yolladığında hesabı kapatılabilecek. Sadece Instagram’ın aslolan bomba değişimi bu değil!

Instagram, kullananların paylaştıkları fotoğrafa odaklanmalarını ve beğeni sayısına takılmamaları icap ettiğini düşündüğü için köktencilik bir adım atmak suretiyle…

Bu ekran görüntüsüne dikkatlice bakın. Farkı görebildiniz mi? Instagram’ın yeni halinden bir görüntü daha karşınızda… Beğeni sayısını artık yalnız fotoğrafı paylaşan kişinin kendisi görebilecek! Bu ekran görüntüsüne baktığımızda da Instagram’ın bu yeni arayüzü üstünde çalmış olduğu kesinlik kazanmış oluyor. Peki bu ne anlama geliyor? Fotoğraf paylaşınca artık ne olacak?

İşte Instagram’ın resmen hayata geçirmeye hazırlandığı yeni yüzü…. Kullanıcıları hayal kırıklığına uğratacak kısım ise ‘beğeni’ sayısında gizli…

Instagram’da fotoğraf attığınızda beğenen kişilerden birinin kullanıcı adı ve ‘others’ şu demek oluyor ki ‘ötekiler’ ibaresini görmüş olacaksınız. Kısaca paylaştığınız fotoğrafın kaç beğeni aldığını yalnız siz görmüş olacaksınız. O da bu ekrandan olacak. Bir başkası bunu artık göremeyecek. Instagram’da beğeni sayısının bulunmuş olduğu kısım artık ‘ötekiler’ ibaresine yerini bırakmış.

Instagram hemen hemen bu tasarıma geçmiş değil; sadece her an Instagram’ın yeni arayüzüyle karşılaşabiliriz. Bu normal olarak Instagram’da fazlaca fakat fazlaca şeyi değiştirecek benzer biçimde görünüyor…

Instagram’ın ilk gününden bu yana kullanıcılar, paylaştıkları fotoğrafın ve öteki Instagram kullanıcılarının fotoğraflarına gelen beğeni sayısını görebiliyor. Sadece yakında gelecek büyük güncelleme ile beraber artık kendi fotoğraflarınız hariç hiçkimsenin beğeni sayısını göremeyeceksiniz.

Instagram beğeni gizleme özelliği için Instagram CEO’su Adam Mosseri yapmış olduğu açıklamada bu haftadan itibaren özelliğin ABD’de kontrol edilmeye başlandığı sadece ilk aşamada tüm kullananların bundan etkilenmeyeceğini belirtti.

Kontrol grubunun parçası olan kişiler bundan sonrasında beğeni sayısını göremeyecek. Ayrıca özelliğin daha ilkin de Brezilya, Kanada ve Japonya dahil 7 ülkede kontrol edildiğini belirtelim. Şirket, hemen hemen 7 ülkedeki testlerin neticelerini yayınlamadı sadece hedef insanların platformdaki etkileşim şekillerinin iyi mi değişeceğini ya da bu özellikten iyi mi etkileneceğini kontrol etmek. Bununla birlikte beğeni baskısını ortadan kaldırmak.

Kontrol işlemlerinin ilk başladığı ülke olan ve beğeni sayıları gizlenen Kanada’da dün beğeni sayıları yeniden geri erişince kullanıcılar bu duruma birazcık şaşırmıştı. Instagram’ın beğeni sayılarını kaldırmasıyla kullananların tepkisi bakalım iyi mi olacak?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here