İran serbest piyasasında dolar fiyatları tarihi zirveyi gördü. 1 dolarlık tutar İran’da 10 bin tümen değerinin üzerine çıktı.

İran’da Dolar Fiyatları Hiç Düşmedi

İran’da son zamanlarda artış ivmesinin durdurulmayan dolar hiç inmedi. Şuanki döviz kuru piyasası incelendiği zaman ise ortalama olarak işlem gördüğü değer 10 bin 700 tümen.

Avro incelendiği zaman ise ortalama olarak 12 bin 650 tümenden işlem gördüğü gözlemlendi. 1 Türk Lirasının karşılığı ise ortalama olarak 2 bin 250 tümen olarak açıklandı.

İran’da dolar fiyatlarının artışı çok kısa zamanda 7 bin 500 tümene kadar oldu. Öncesinde bu rakam 4 bin tümen olarak seyrediyordu. Konuyla ilgili açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti, 2018 nisan döneminde dolar kurunun ortalama 4 bin 200 tümen seviyelerinde bulunduğunu, bu noktada da sabitlenmesi için karar alındığını bildirmişlerdi. Aynı zamanda serbest piyasada da dolar almak ve satmak tamamen yasak olmuştu.

İran’da Esnaflar Dükkanlarını Kapattı!

Merkez Bankası ise dün sabit kurla önemli konu bildirdi. Bu da 4 bin 403 seviyesinde sabit olacağıydı. İran’daki esnaflar ise dolar kurlarında meydana gelen artışlardan doları Tahran Büyük Çarşısı’nda dükkanlarını bir süreliğine kapattılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here