İstanbul’a Depremden Sonra Bir Kötü Haber Daha!

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajlardaki doluluk oranı 43,51’e geriledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “İstanbul’un 176 günlük su stoku bulunuyor” dedi.

İstanbul’a su elde eden, toplam 10 barajdaki su seviyesi yüzde 43,51’e geriledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Önümüzdeki dönem kurak geçecek gözüküyor. Bu yüzden tasarrufların yapılmasında yarar var” dedi.

İSKİ’nin verilerine nazaran, İstanbul’da barajların doluluk oranı 23 Ekim itirabiyle yüzde 43,51’e geriledi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “İSKİ verileri ile de bu önümüzdeki kurak periyodu bir araya getirip değerlendirdiğimizde, İSKİ verilerine nazaran barajlardaki doluluk oranı yüzde 44’ler civarında. Ve her dört günde bir de bu oran yüzde bir olarak aşağı düşüyor. Ortalama da bu veriler üstünden hesap yaparsak, asla yağmur yağmazsa İstanbul’un 176 günlük su stoku bulunuyor. Önümüzdeki dönem de kurak geçecek gözüküyor bu yönden de tasarrufların yapılmasında yarar var” dedi.

68 Kilogram Olması Ihtiyaç duyulan Averaj Yağış 7 Kilogram

Tek,”Öncelikli olarak yağışlara baktığımızda geçtiğimiz aylardan bu yana yağışlar azaldı. Ortalamaların altına düşmeye başladı. Mesela Eylül ayında İstanbul için 68 kilogram olan averaj yağış ortalama 7 kilogram olarak düştü. Şu demek oluyor ki yağışlar 7’de 1 oranında düşmüş vaziyette. Aynı şekilde Ekim ayı içinde de bugüne geldiğimizde, 60 kilogram olan averaj yağış 40 kilo olarak gözüküyor. Ve bundan sonraki süreçte de Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart hatta Nisan’a kadar, Mart birazcık yağışlar açısından düzgüsel geçecek şeklinde görünse de genel olarak 6 aylık periyotlara bakılırsa yağışlar ortalamanın altında duracak gözüküyor” dedi.

İstanbul’un 176 Günlük Su Stoku Kaldı

İSKİ’nin yayınladığı barajlardaki doluluk oranı ile önümüzdeki kurak periyodu bir arada değerlendiren Tek, “İSKİ verileri ile de bu önümüzdeki kurak periyodu bir araya getirip değerlendirdiğimizde İSKİ verilerine nazaran barajlardaki doluluk oranı yüzde 44’ler civarında. Ve her dört günde bir de bu oran yüzde bir olarak aşağı düşüyor. Ortalama da bu veriler üstünden hesap yaparsak, asla yağmur yağmazsa İstanbul’un 176 günlük su stoku bulunuyor. Önümüzdeki dönem de kurak geçecek gözüküyor. Bu yönden de tasarrufların yapılmasında yarar var. Yağışlar Kasım ve Aralık ayında gene ortalamaların altında. Şubat ve Nisan ayları da gene ortalamaların altında duracak görünüyor. Serin ve Kurak bir kış bizleri bekliyor olacak. Yağışlar açısından sıkıntılar var. Su tasarrufuna da şimdiden başlamamız gerekiyor. Önümüzdeki Ağustos ayına geldiğimizde, yaz aylarına geldiğimizde, şu anki tahminler İstanbul ve çevresinde, Marmara için de aynı şeyleri söyleyebiliriz, bir su problemi mevzusunun daha oldukca konuşulacağı günler olacak şeklinde gözüküyor” şeklinde konuştu.

İSKİ’nin verilerine nazaran İstanbul’a su elde eden toplam 10 barajın doluluk oranları ise şu şekilde.

Ömerli Barajı 42,92, Pabuçdere Barajı 2,92, Sazlıdere 42,10, Büyükçekme 44,15, Kazandere 6,23, Elmalı Barajı 69,85, Darlık Barajı 49,44, Istrancılar Barajı 26,30, Alibey Barajı 35,58 Terkos Barajı ise 61,79

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here