İşte Koronavirüs Salgınında Türkiye için Kritik Tarih: "Durmazsa Sert Tedbirler Yolda"

Araştırmalara bakılırsa virüsün yüzde 60’ı, İstanbul’dan Anadolu’ya yayıldı. 31 şehire giriş çıkış yasağının başlama tarihinden itibaren koronanın kuluçka periyodu 12 Nisan Pazar günü sonlanmış oluyor. Gerileme görülmezse büyükşehirlerde önlemler artacak. İşte o önlemler…

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında başta İstanbul olmak suretiyle Anadolu illerine taşınan virüsle ilgili ilk sağlıklı verilerin, 12 Nisan’da alınacağı belirtiliyor. İstanbul’dan çıkışların yasaklanmasının arkasından Anadolu illerinde salgında gerileme beklenirken, buna ilişkin ilk mühim veriler, kuluçka periyodu hesaplandığında 12 Nisan pazar günü alınacak. Gerileme görülmezse, başta büyükşehirler olmak suretiyle yeni önlemler planlanıyor.

Hükümette meydana getirilen toplantılarda, İstanbul başta olmak suretiyle 30 büyükşehir ve Zonguldak’a getirilen kent dışına çıkış yasağının neticeleri değerlendirildi. Virüsün yüzde 60’ının Anadolu’ya İstanbul’dan yayılmış olduğu saptaması yapılırken, ufak illerdeki olay sayılarında 12 Nisan tarihinin mühim olduğu belirtiliyor.

Anadolu Şehirleri İzleniyor

Meydana getirilen toplantılarda, virüsün kuluçka periyodu hesaba katılarak, bu tarihte yapılacak analizlerin başta İstanbul olmak suretiyle konulmuş olan kent dışı yasağının ilk anlamlı neticelerini göstereceği ifade ediliyor. Bu tarihte Anadolu illerinden alınacak olay sayısı, gerileme olup olmadığını gösterecek. Uzmanlar, hareketliliğin sona ermesi sebebiyle gerileme beklerken, bu şekilde bir netice alınmaması durumunda, başta büyükşehirler olmak suretiyle yeni önlemlerin gündeme geleceği belirtiliyor.

Sert Tedbirler Gelebilir

Yeni önlemler olarak büyükşehirlerde besin, enerji, sıhhat şeklinde sektörler hariç sokağa çıkışların yasaklanması, kent karantinalarının uygulanması, her şehire değişik yalıtım belirlenmesi, pazar yerlerinin tamamen kapatılması yada belli bölgelere izin verilmesi tartışılıyor. Kamu kurumlarında başvurulan esnek çalışmanın tamamen sonlandırılması da tartışılan başlıklar içinde bulunuyor.

Sokakta Gruplaşma Engellenebilir

Bunların haricinde daha rahat önlemler olarak maske kontrolünün sıklaştırılması, marketlerin girişinde mecburi olarak maske dağıtılması, maskesiz olanlara ceza verilmesi, park ve sokaklarda gruplar halinde bulunanlara güvenlik güçlerince müdahale edilmesi planlanıyor. Bilhassa hizmet sektöründe çalışan sadece izinli sayılan 20-35 yaş grubunun devamlı dışarıda olduğu ve gruplar halinde organizasyonlar yapmış olduğu dile getiriliyor.

Dijital Eğer olmazsa Karantina

Virüs görünen ve evlere gönderilerek kendilerini izole etmeleri istenenlerin bu kurallara uymadığına ilişkin saptamalar yapılmış oldu. Sağlık Bakanlığı’nın dijital olarak telefonla takip sistemini getirmesinin arkasından, bunun da ihlal edilmesi durumunda değişik önerileri dile getirenler bulunuyor. Bu kişilerin, talebe yurtları şeklinde hususi olarak belirlenecek alanlarda karantinaya alınması öneriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here