İsveç, Çinli Firmalar Huawei ve ZTE’yi 5G Ağlarından Yasakladı

İsveç, 5G ağı altyapısında Çinli Huawei ve ZTE firmalarının ekipmanlarının kullanımını güvenlik sebebi öne sürülerek yasakladı.

İsveç Posta ve Telekom Müdürlüğü’nden (PTS) meydana getirilen açıklamada, 5G altyapısı lisansları hakkında meydana getirilen değerlendirmede İsveç Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik servisi tarafınca verilen tavsiyeler doğrultusunda Huawei ve ZTE firmalarına yasak getirilmiş olduğu duyuruldu.

Euronews’ta yer edinen habere göre, Avrupalı ​​hükümetler, Huawei ekipmanının Pekin tarafınca casusluk için kullanılabileceğini iddia eden Washington’dan gelen diplomatik baskıyı takiben 5G ağları inşa eden Çinli şirketlerin kontrolleri sıkılaştırıyor.

ABD’nin arkasından İngiltere, Fransa ve Belçika’da Huawei tarafında üretilen 5G altyapı ekipmanlarına yasak getirilmişti. Huawei, ulusal güvenlik riski bulunduğunu onlarca defa reddetti.

ABD’nin Baskısı Artıyor

ABD yönetimi, Temmuz ayında Huawei’nin Amerikan teknolojisine erişimini engellemeyi amaçlayan kısıtlamalarını artırmış ve firmanın 38 iştirakini ekonomik kara listeye almıştı. Çin ise bu sonucu “küresel ticarete zarar veriyor” diyerek protesto etmişti.

ABD Tecim Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, Huawei’nin ABD teknolojisiyle yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engellemeyi amaçlayan ve mayıs ayında uygulamaya konan kısıtlamaların genişletildiği bildirilmişti.

Huawei’nin 21 ülkedeki 38 iştirakinin de ekonomik kara listeye alındığı belirtilen açıklamada, şirket ve iştirakleri için ihracat kontrolüne doğal olarak ögeleri içeren işlemlere yönelik lisans alma şartı getirilmiş olduğu kaydedilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here