İtalyan Opera Sanatçısı Marcello Giordani Hayatını Kaybetti!

Dünyaca meşhur İtalyan opera sanatçısı Marcello Giordani, 56 yaşlarında yaşamını yitirdi. Giordani’nin Sicilya Adası’ndaki evinde öğle yemeği sonrası kalp krizi geçirerek öldüğü açıklandı.

Meşhur tenorun ses eğitmeni Bill Schuman “Karısı Wilma’yla konuştum. Mercello’nun susadığını ve su almak için masadan kalkınca yere yığıldığını söyledi” dedi.

Marcello Giordani, ‘Üç Tenorlar’ın -İspanyol Plácido Domingo ve José Carreras ile İtalyan Luciano Pavarotti- yavaş yavaş geri planda kalmayı başladığı 1990’lı ve 2000’li yıllarda, lirik ve spinto repertuvarı için aranan adlardan biri haline geldi.

Giordani ile sık sık sahneye çıkan soprano Renee Fleming, ölüm haberinin duyulmasının arkasından verdiği demeçte “Ağlatısal bir yitik” ifadesini kullandı.

Kariyerinin Dönüm Noktası

Bir gardiyanın oğlu olarak Sicilya’da dünyaya gelen Giordani, 1986’da İtalya’nın Spoleto şehrinde sahnelenen Verdi’nin ‘Rigoletto’ operasıyla ustalaşmış kariyerine başladı.

Kariyerinin dönüm noktalarından biri ise 1994 senesinde ABD’nin New York eyaletine taşınması oldu.

Orkestra şefi Riccardo Muti, Giordani’ye tekniğini geliştirmeye ihtiyacı bulunduğunu söylemiş oldu ve onu Bill Schuman’a yönlendirdi. Giordani, Schuman’dan “mucizem, kutsalım” olarak bahsediyordu.

Seneler içinde New York’taki Metropolitan Operası’nın tertipli sanatçılarından biri haline gelen Giordani, 2015-2016 sezonunda 241 kez sahneye çıktı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here