İYİ Parti’li Yürekli, DMD’li evlatların sorununu TBMM’ye taşıdı

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Yürekli, DMD hastası 5 bin çocuk ile ailelesinin yaşamış olduğu sorunlara ilişkin, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması istemiyle TBMM’ye sual önergesi verdi.

İYİ Partili Aylin Yürekli, önergede 5 bini aşkın DMD hastası çocuk bulunduğunu belirterek bir an ilkin harekete geçilmesi icap ettiğini kaydetti. DMD hastası evlatların yaşamını yitirme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu bildiren Aylin Yürekli, “Hastalık kendi içinde 3’e ayrılıyor. Bu yüzden İsviçre merkezli bir firmanın ürettiği ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatıcı ilaç, 4 bine yakın çocuğa uymuyor. Türkiye Kas Hastalıkları Derneği, Türkiye’de bulunan 12 Kas Hastalıkları Merkezi’nden yalnız 5’inin etken bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor. DMD hastası çocuklar ve aileleri devletten yardım bekliyor” ifadelerini kullandı. 

Aylin Yürekli, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

“2019 yılı içinde Türkiye’de kaç tane yeni Kas Hastalıkları Merkezi açmayı planlıyorsunuz? Hindistan’daki benzer biçimde kök hücre tedavisinin devletimizde de yapılabilmesi için bir çalışmanız var mı? DMD hastaları ve aileleri için Sıhhat Bakanlığı’nın başka bir emek vermesi var mıdır?”

ANKARA,

Kaynak: DHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here