Çevre Bilimci Dr. Nuran Talu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yoğun iklim değişikliğiyle savaşım projelerini yakından incelediklerini belirterek, “Ne Ankara’nın ne de İstanbul’un iklim değişikliğiyle ilgili fiil planı yok. İzmir bu mevzuda oldukca büyük yol aldı” diye konuştu.

“Daha yeşil bir İzmir” için mühim adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceğine yön verecek yeni bir uygulamaya daha başladı. Peyzaj Araştırmaları Derneği işbirliğiyle başlatılan “Dirençli Şehirler İçin Bir Çerçeve: Yeşil Odaklı Uyarlama” projesi, ilk olarak ilgili komisyonlarda görevli Büyükşehir meclis üyelerine ve Belediye personeline anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in yeşil alan geleceğini belirlemek ve iklim değişikliğini göz önünde bulundurarak yol haritasını çizebilmek amacıyla yürüttüğü bu projeyle, bir taraftan kentin yeşil alt yapısını belirlerken öteki taraftan da 2050 ve 2100 yıllarına ilişik “iyimser ve kötümser” iklim senaryoları ile modellerini ortaya koyacak. Proje neticeleri gelecek ay kamuoyuyla paylaşılacak.

Raylı sistem yatırımları karbon salımını düşürüyor

Toplantının açılış konuşmasını icra eden İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, iklim değişikliğinin etkilerini en aza indirmenin önemine değinerek “Günümüzde iklim değişikliği ve küresel ısınma diye bir mesele var. Problemi kabul etmeyerek tedavi yapmamız mümkün olmaz. Son günlerde yaşanmış olan hava vakalarını, ufak meteorolojik vakalar olarak açıklamak da mümkün değil” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki büyük metropoller içinde karbon salımını azaltmaya yönelik adım atan tek mahalli yönetimin İzmir Büyükşehir Belediyesi bulunduğunu belirten Dr. Gökçe, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“İzmir’de uzun süredir çevre sorunları gerçekliğinin farkına varmış bir belediye var ve yatırımlarını çevreci olarak geliştiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tabiat esaslı çözümleri araştırıyor, toplu taşımada lastik tekerlekten elektrikli ve raylı sisteme geçme yönünde mühim adımlar atıyor. Şehir merkezlerinin çoğu zaman yaya ve bisiklet ulaşımına yönelmesini öncelik alan bir seçimimiz var. İzmir’de Türkiye’ye öncü, örnek işler yapılıyor. Bunun genel çerçevesini de, karbon salımını azaltmak ana fikri üstüne kuruyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020’ye kadar taahhüt etmiş olduğu ‘yüzde 20 karbon salımını azaltma’ sözünü adım adım yerine getiriyor” şeklinde konuştu.

Harmandalı’da biyogaz üreteceğiz

Genel Yazman Buğra Gökçe şöyleki devam etti: “Ülkedeki en kapsamlı Akıllı Trafik Sistemini İzmir Büyükşehir Belediyesi İZUM adıyla hayata geçirdi. Bu da mümkün mertebede kavşaklardaki bekleme ve geçiş oranlarını tek merkezde toplayan sistemiyle, 2020 yılına kadar 251 bin ton karbon salımının azaltılmasını hedefleyen işlerden bir tanesi. Deniz ulaşımında da yaptığımız hamlelerle karbon kompozit, tabiat dostu yeni 15 yolcu ve 3 arabalı vapurumuz körfezde salınıyor. Daha önceki gemilerden oldukca daha azca yakıt tüketiyor. Üstelik deniz ve raylı sistem ulaşımının lastik tekerlekli ulaşımdan çaldırmış olduğu her vasıta, karbon salımını birazcık daha azaltıyor. Yeşil motorlu, alçak tabanlı otobüslerimiz devrede ve otobüslerimizin tamamını bu şekilde yenilemeye çalışıyoruz. Türkiye’de bir ilk olarak k ent içi ulaşımın bir filosu olarak 20 elektrikli otobüsü etken olarak kullanıyor. Şu ana kadar elektrikli otobüs 5 milyon yolcu taşıdı ve bu sayede 780 bin litre dizel yakıt kullanımı önlendi. Dizel araçlara nazaran kilometre başına yüzde 81 tutum sağlandı. Böylelikle 2 bin 103 ton karbon salımı engellendi. Bu otobüslerin enerjisinin sağlanması için ESHOT’un Gediz’de bulunan atölyelerinin çatışı güneş enerjisi panelleriyle kaplandı. Enerjimizi de güneşten elde etmiş oluyoruz. Benzer şekilde, öteki tesislerimizde de güneş enerjisini ve çatıları daha etken kullanacak projelerimiz sürüyor. Tahtalı Barajı ülkenin su havzası olarak kullanılan en mühim havzalarından bir tanesi ve İZSU Genel Müdürlüğü bu havzayı korumak için 640 hektarlık alanda 1 milyon 75 bin fidan dikti. Bu havzada hiçbir suretle yapılaşmaya izin verecek bir ka rarı İzmir Büyükşehir Belediyesi imzalamıyor.”

İzmir’de son teknolojiyle donatılmış katı atık geri dönüşüm tesisleri kurulması mevzusunda uzun süredir yer probleminin aşılamadığını söyleyen Gökçe, siyasal polemik mevzusu meydana getirilen Harmandalı Tertipli Depolama Alanı’na da değinerek, “İzmir’de yırtıcı depolama kapasitesi yoktur. Türkiye’nin ilk tertipli depolama kapasitesi Harmandalı’ndaki yırtıcı depolama kapasitesi ise, İstanbul’daki benzer özellikte olduğundan daha büyük yırtıcı depolama alanıdır. Şimdi Harmandalı’nda büyük bir rehabilitasyon projesi yürütüyoruz. 15 MW enerji üretim kapasiteli biyogaz tesisinin yapımında sona geldik. Kısa sürede bu tesiste enerji üreteceğiz. Arkasından da bu bölgeyi dizgesel olarak ağaçlandıracağız. Fakat aslolan işimiz, yapımı için izin süreçlerini beklediğimiz Katı Atık Geri D&o uml;nüşüm ve Biyogaz Tesisi’dir” dedi.

Fiil planında İzmir farkı

Çevre ve Politika Bilimci Dr. Nuran Talu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yoğun iklim değişikliğiyle savaşım projelerini yakından incelediklerini dile getirerek şunları söylemiş oldu:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Birliği’nin standartlarını kullanarak Sürdürülebilir Enerji Fiil Planı’nı uyguluyor. Burada oldukca önemsediğimiz ve fosil yakıt dediğimiz karbondioksit emisyonlarının azaltılması için gerek şehir içi ulaşımda gerek atık yönetiminde birçok yeşil alan tasarımında pek oldukca atılımları var. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ciddi bir sera gazı azaltım hedefleri koyuyor ve bu adıma yürüyor. Türkiye’de 3 büyükşehir Ankara, İstanbul ve İzmir’dir. Sadece ne Ankara’nın ne de İstanbul’un iklim değişikliğiyle ilgili fiil planı yok. İzmir oldukca büyük yol aldı. Belediyenin kurguladığı kurumsal yapı bile iklim değişikliğini oldukca iyi anladığını gösteriyor. Sıhhatli Şehirler ve Temiz Enerji Şube Müd&uum l;rlüğü benzer biçimde bir birimi bir çok şehir ayırarak çalışır. Oysaki hem doğayı koruyacaksınız hem de sera gazı emisyonlarını azaltacaksınız. Bu ikiliyi algılayarak yürüyen tek Büyükşehir Belediyesi İzmir’dir. İzmir en emin belediyelerden biri.”

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı öğretim üyesi Doç Dr. Çiğdem Hepcan Coşkun ise İzmir’in attığı her adımda Türkiye’ye örnek bulunduğunu belirterek Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımlarını değerlendirdi.

18 ay devam eden emek verme

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AB’den 150 bin Avro bağışlama almaya hak kazanan “Dirençli Şehirler İçin Bir Çerçeve: Yeşil Odaklı Uyarlama” projesi emekleri ortalama 18 ay sürdü. Pilot alan olarak seçilen Balçova ilçesi için kentsel altyapı sistemi haritalandırıldı ve alan kullanım ile değişiklik modelleri hazırlandı. Kentsel ekosistem hizmetleri haritalandırıldı. İzmir’in iklim değişikliğine uyum sağlayabilmesi için plan kararları oluşturuldu. Proje sürecinde elde edilmiş ve oluşturulan tüm detayları içeren bir rehber kitap hazırlandı.

Kaynak: Bültenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here