Kadroya Geçen Taşeron İşçi Ücret Farkı Kaç Para? Tediye Ödemeleri Ne Zaman?.

Taşeron ve kamu işçisine ek ödeme müjdesi Ankara 24. İş Mahkemesin’den geldi. Ekibe geçirilen işçilerle ilgili süreçte son dakika gelişimleri yakından takip ediliyor. Mahalli mahkemenin verdiği karara nazaran, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin tutarı yeni asgari tutara yükseltilecek. Binlerce çalışanın maaşı tekrardan hesaplanacak.

Taşeron ve kamu işçisine ek ödeme müjdesi geldi. Taşeron ve kamu işçisine ek ödeme yapılacak mı? merak ediliyor. Ankara 24. İş Mahkemesin’den ekibe geçen taşeron işçileri ilgilendiren karar çıktı. Karara nazaran binlerce çalışanın maaşı tekrardan hesaplanacak. Mahalli mahkemenin verdiği karara nazaran, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin tutarı yeni asgari tutara yükseltilecek. 2019 taşeron son dakika haberleri sizlerle..

Taşeron Haberleri

Kamuda çalışan binlerce kişiyi ilgilendiren karar Ankara 24. İş Mahkemesin’den geldi.

Binlerce çalışanın maaşı tekrardan hesaplanacak.  Hizmet İŞ Sendikası tarafınca meydana getirilen açıklamada şöyleki denildi: Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, 696 Sayılı KHK ile yerel idarelerin tutumsal teşebbüsleri ile kamu kurum ve müesseselerinde istihdam edilen ve asgari ücretin katlarına (%10, %20, %30,vb.) çalışan  adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması sebebiyle oluşturulan dava işçiler lehinde sonuçlandı. Sıhhat Bakanlığı’na karşı Ankara 24. İş Mahkemesi’ne oluşturulan davada mahalli mahkeme, 10 Eylül 2019 tarihindeki duruşmada itiraz yolu açık olmak suretiyle davamızın kabulüne karar verdi.

Yeni Ücretler İyi mi Belirlenecek

Mahalli mahkemenin verdiği karara nazaran, asgari ücretin fazlasına çalışan emekçilerin tutarı yeni asgari tutara yükseltilecek. Hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20… vb) ise yeni asgari ücret esas alınarak belirlenecek.Asgari ücretin yüzde fazlasına çalışan emekçilerin bu şekilde tespit edilen yeni ücretlerine, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren Yüksek Yargıcı Kurulu sonucu ile imzalan toplu iş sözleşmesinde belirtilen ücret zammı uygulanacak. İşçi hizmet alım ihalelerine ile bireysel iş sözleşmelerine nazaran asgari ücretin % 10 fazlası ile çalışıyor ise; 1 Ocak 2019 tarihinde uygulanacak 85,28 TL/gün brüt asgari ücretin %10 fazlası 93,80 TL/gün brüt üstüne %4 oranında zam yapılarak, 97,55 TL/gün brüt olarak tutarı tespit edilecek. Gene, işçinin tutarı asgari ücretin %20, %30, %40, %50 ve katları ise, bu örnek hesaplama temel alınarak 1 Ocak 2019 zamanı itibariyle ödenecek ücretlerin tespit edilmesi gerekecek.

Değişik Emsal Davalar Devam Ediyor

Sendikamız Hukuk Müşavirliğince, yerel idarelerin tutumsal teşebbüsleri ile kamu kurum ve müesseselerinde istihdam edilen üyelerimiz adına, geçiş sonrası asgari ücretin yüzdelik katlarının uygulanmaması sebebiyle değişik işverenlere karşı oluşturulan emsal davalar devam etmektedir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here