Kaz Dağları’da Çevre Felaketine Yol Açan Şirketten Skandal Açıklama!

Kaz Dağları’nı altın uğruna talan eden Alamos Gold adlı Kanadalı maden şirketinin CEO’su John McCluskey kendilerine yönelik protestoların ‘siyasal amaçlı’ olduğu bahanesine sığındı. Ağaç kesiminden hükümet yetkililerini görevli tutan McCluskey, madeni çıkarmak için kullanılacak siyanürün çevreye sızmasının mümkün olmadığını da iddia etti.

Çanakkale’nin Kirazlı ilçesinde tabiat katliamı yaratan altın madenciliğine karşı tepkiler çığ benzer biçimde büyürken, Kanadalı altın şirketi Alamos Gold’un CEO’su John McCluskey skandal açıklamalara imza attı.

Ankara’daki temasları esnasında Reuters haber ajansına konuşan McCluskey; milletvekillerinin, sivil cemiyet örgütlerinin ve çevrecilerin yanı sıra bölge halkından binlerce kişinin katılmış olduğu eylemlerin ‘siyasal amaçlı bir dezenformasyon’ bulunduğunu iddia etti.

Protestoları ‘hastalık yaratmayı hedefleyen siyasal hücum’ diye niteleyen McCluskey, “Tüm bu saldırının özünde çevreci bir örtbas olduğuna inanıyorum” dedi.

‘Eski Haline Dönecek’

McCluskey ek olarak binlerce ağacın kesildiği bölgenin altı buçuk senelik bir emek verme sonunda eski haline getirileceğini öne sürdü.

Ağaç kesiminde firmanın değil hükümet yetkililerinin görevli bulunduğunu söyleyen CEO, “Bunun için ödeme yapmıştık. Şunu anlayışla karşılamanız gerekir, ormancılık izinleri kapsamında, bu izinler için 5 milyon dolar ödedik. Bu ücretin büyük bir kısmı tekrardan ağaçlandırmak için ödendi. Altı buçuk yıl içinde, bu alana tekrardan ekim yapılacak. 10 yıl içinde ise birazcık daha fazlası yapılacak ve tekrardan bir ormana benzeyecek” ifadelerini kullandı.

Siyanür ‘Sızarsa’ Haberleri Olacak

John McCluskey, siyanür eleştirilerine de değindi. Siyanürün yalnız son aşamada kullanılacağını korumak için çaba sarfeden McCluskey, çevreye sızmaması için tedbir alınacağını belirtti.
McCluskey, “Bunu yalnız imkânsız hale getirmiyoruz. Eğer bunu imkânsız kılmazsak, orada altın olduğundan sürece siyanür dahil edinceye kadar başlayamayız. Eğer siyanürü kaybederseniz, altını da kaybedersiniz” dedi.

Aralarında sızıntıyı tespit edecek bir sistemin bulunmuş olduğu iki tane su geçirmez katman kullanacaklarını söyleyen CEO, “Eğer bu (sızıntı) olsa bile, öteki katmana geçmeden ilkin haberimiz olacak” diye konuştu.

Uzmanlar ve Belediye Yalanlıyor

Sadece uzmanlar siyanürün ekolojik dengeye zarar vereceği, toprağı ve suyu zehirleyeceği, tesirinin de seneler boyu süreceği mevzusunda uyarıyor.

Nitekim Çanakkale Belediyesi, Alamos yetkililerini daha ilkin yalanlamıştı.

Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, “Cevher işlenirken net bir halde biliyoruz ki siyanür kullanılacak. Sulama kaynağımız olan baraj kirlenecek, kirlenmenin ötesinde yaşamsal tehlikeye niçin olacak. Sıhhat sorunları ve ölüme kadar giden tehdit söz mevzusu” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here