KESK’ten “OHAL” Açıklaması: Bu Zulme Artık Bir Son Verin!

Kamu Emekçileri Sendikası tarafınca OHAL ve KHK’ların dördüncü yıl dönümü sebebiyle basına izahat yapılmış oldu. KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Özbay, 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen kalkışmanın arkasından OHAL’in ve OHAL KHK’larının ülkeye girdiğini söyleyerek yaşamın her alanına müdahale ettiğini altını çizdi. Hükümetin demokrasi güçlerinin mücadelesi sebebiyle yapamadıklarını KHK’lar ile gerçekleştirdiğini söyleyen Özbay, zulme son verilmesi çağrısında bulunmuş oldu.

“Komisyon İktidarın Tesiri Altında”

Mustafa Özbay, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na eleştiriler getirerek bazı taleplerde bulunmuş oldu. Mersin Şehir Merkezi’nde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda meydana getirilen açıklamada, İnceleme Komisyonu’nun hükümetin tesiri altında çalışmalarını sürdürdüğünü iddia etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hukuk teriminin altının iyi mi boşaltıldığına dikkat çeken Özbay, temel sendika haklarının kullanılmasının kabahat bağlamında değerlendirildiğini vurgulayarak cezalandırma yöntemlerine dair hatırlatmalarda bulunmuş oldu.

“Kişilerden Müdafa Alınmadı”

Özbay, komisyon tarafınca araştırma altında olan kişilerden müdafa dahi almaya gerek duymadan kararın verildiğini söylemiş oldu. Ne ile suçlandıklarını bilmeyen onlarca kişinin aleyhinde olan delilleri göremediğini, bundan dolayı de müdafa haklarını gerçekleştiremediği söyleyen dönem sözcüsü, anayasa ve kuralların hiçe sayıldığını söylemiş oldu. Kabahat ve cezaların şahsiliği ilkelerine aykırı bir davranış olmasından dolayı mevcut mevzuata uyulmadığını söyleyen Özbay, açıklayıcı tanımlar bulunmadığından yakındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here