Kılıçdaroğlu’ndan Kayyum Açıklaması: ‘Halkın İradesine Darbe Vurulamaz’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de 30. Burhaniye Ören Kültür ve Sanat Festivali’nde halka hitap etti. Kayyım atamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Dünyada kimin suçlu olup olmadığına bir tek hakimler karar verir. Cumhurbaşkanı da olsan kimseyi suçlu duyuru edemezsin. Seçimle gelen bir kişinin görevden alınması hukuka, demokrasiye aykırıdır” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de 30. Burhaniye Ören Kültür ve Sanat Festivali’nde halka hitap etti. Konuşmasında demokrasinin tanımını icra eden Kılıçdaroğlu, “Biz burada kültürden, sanattan, insanlıktan, fikir özgürlüğünden söz edeceksek ilkin demokrasi demek zorundayız. Bir şahıs seçmek ve o kişiyi seçildiği makama getirmek tek başına demokrasi değil. Bir kişiyi seçersiniz fakat hiçbir güç, hak, hukuk ve hakkaniyet dinlemez. Sonrasında, ‘Biz seçtik demokrasi var.’ Hayır, öyleki bir demokrasi yok dünyada. Demokrasi, güç verdiğimiz kişinin enerjisini denetim etmektir. Güç ve yetki verirsiniz fakat bu hukuk içinde kullanılır. Güç ve yetki, hukukun içinde kullanılırsa o vakit demokrasi vardır. Bir kişiye yetki verdik diye yetki kontrolsüz kullanılamaz. Biz Türkiye’de bunu arzu ediyoruz. Biz bir kişiye yetki verdik diye yetki verdiğimiz şahıs bunu başımıza kalkmamalı. Yetki verdiğimiz şahıs toplumu baskılamamalı, hukuku denetim altına almaya çalışmamalı” ifadelerini kullandı.

“Sen Kimsin, Sana Bu Yetkiyi Kim Verdi?”

“Sizinle aynı görüşü, dünya görüşünü paylaşamayabilir, fakat demokrasi var ise 82 milyon vatandaşın en organik hakkıdır. Halkın iradesi var ise saygı göstermek zorundasınız” diyen Kılıçdaroğlu açıklamanını devamında şu ifadeleri kullandı:

“‘Ben seçildim her şeyi yaparım‘ diyemezsiniz. Cumhurbaşkanı olsanız da diyemezsiniz, sizi hukuk sınırlar. Sizi yargı denetler, bağımlı yargı değil, bağımsız yargı denetler. Suçu kesinleşince görevden alırsınız. 4 ay ilkin seçimle gelmişler, mahkeme sonucu var mı? Yok. Sen kimsin, sana bu yetkiyi kim verdi? Demokrasi her insanın hakkını, hukukunu savunmaktır. Zorla, baskıyla insanları çekilme ettirmek, verilen yetkileri hukuka, yasalara aykırı kullanmak, insanları tehdit etmek, insanlara ‘Seni tutuklatacağım, savcılık harekete geçti’ söylemleri içinde bulunmak asla sıhhatli işleyen bir demokraside söz mevzusu değildir.”

“İtiraz Etmek Zorundayız”

Kılıçdaroğlu, “Ben ve dostlarım, AK Parti’nin belediye başkanları istifaya zorlandığında ve zorla çekilme ettirildiklerinde itiraz ettik, ‘Onları siz seçmediniz, millet seçti’ dedik. ‘Yurttaş gitti sandıkta oy verdi ve onlar belediye başkanı oldular. Bu tarz şeyleri siz görevden alamazsınız, zorla çekilme ettiremezsiniz’ dedik şu sebeple ‘Bu, sandığa, halkın iradesine darbedir’ dedik. A yada B partisi için değil insan olduğum için, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü savunduğum için ve ilkeleri olan bir parti geleneğinden geldiğimiz için itiraz etmek zorundayız. ”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here