Kocaeli’de Şoke Eden Olay! Dere Aniden Renk Değiştirdi!

Yüzlerce endüstri kuruluşuna ev sahipliği icra eden Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde bulunan bir derenin ansızın renk değiştirerek koku yayması, bölgede yaşayan vatandaşların korkmasına sebep oldu.

Kocaeli’de birçok endüstri bölgesi ve Türkiye ekonomisine katkı elde eden endüstri kuruluşunun yer almış olduğu Dilovası ilçesinde ki Eynerce deresinin renk değiştirip fena koku yaymaya başlaması tepkiye niçin oldu.

İlçede bulunan 2 dereden kabul edilen ve endüstri kurumlarının olduğu bölgeden başlayarak İzmit Körfezi’ne ulaşan Eynerce deresinde ortalama 3 gün ilkin akan suyun renginin değiştiğini fark eden vatandaşlar büyük ürkü yaşadı. Durumu fark eden vatandaşlar, ortalama 15 senedir ilçede emek harcama icra eden Dilovası Ekoloji ve Sıhhat Derneği’ne ihbarda bulunmuş oldu.

Bölgeye gelen dernek yetkilileri, deredeki renk değişiminin ve oluşan kokunun kimyasal maddeden kaynaklanmış olacağını değerlendirerek, durumu Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirdi. Bölgeye intikal eden yetkililer, dereden numune alarak, derenin renginin değişmesinin sebebinin araştırılması için emek harcama başlattı.

Bölgede araştırmalarda bulunan Dilovası Ekoloji ve Sıhhat Derneği Başkanı İsmail Sami, oluşan renk değişimi ve kokunun çevreye zarar verdiğini belirtti.

Bölgenin küçükbaş hayvanların otlak alanı bulunduğunu ve hayvanların dereden su içtiğini söyleyen Sami, derenin yaşam alanlarından geçerek İzmit Körfezi’ne aktığını tespit etti. Evlatların ara sıra yüzmek için girmiş olduğu deredeki değişiklik sonrasında hayvanların da koku sebebi ile su içemediğini ifade eden Sami, dereye bölgeye gelen vidanjörlerle kimyasal madde döküldüğünü değerlendirdiklerini kaydetti.

Derenin rengini değiştiren maddenin dere yatağında bulunan taşların rengini bile değiştirdiğini belirten Sami, çevre kirliliğine niçin olanların en kısa sürede tespit edilerek cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here