Koronavirüs İki Ülkeye Daha Sıçradı!

Dünya genelinde coronavirüs vakaları 113 bini, can kaybı ise 4 bini aştı. Virüs sebebiyle 463 kişinin yaşamını yitirdiği İtalya’da tüm ülkede acil durum ilan edildi. Kanada’da virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşirken, Fransa’da Kültür Bakanı Franck Riester salgına yakalandı. ABD genelinde vaka sayısı 500’ü geçti. İran’da ilk kez bir kent karantinaya alınırken, Orta ABD ülkesi Panama’da da ilk vakaya rastlanıldı.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan yeni tip coronavirüs (Covid-19) sebebiyle can kaybı 4 bini aştı.

Dünya genelinde 4 bin 12 şahıs yaşamını kaybederken, vaka sayısı ise 113 bin 603’e çıktı.

Çin’den Yeni Açıklama

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan meydana getirilen açıklamaya nazaran; ülkede son 24 saatte virüs sebebiyle yalnız 17 şahıs yaşamını yitirdi. Ölü sayısı 3 bin 139’a çıkarken, vaka sayısı ise 4 bin 794’ünün durumu ciddi olmak üzere 80 bin 754’e yükseldi.

İşler Tersine Döndü

Çin’de virüs ilk çıktığında günde ortalama 100’e yakın insan yaşamını kaybediyordu. Sadece son günlerde ülkede ölü sayısı giderek azalmaya başladı. Sadece Avrupa başta olmak suretiyle dünyada durum tam tersi… İtalya ve İran’da ölü ve vaka sayısı her geçen gün giderek daha da artıyor. Bir tek İtalya’da son 24 saatte 97 şahıs salgın sebebiyle can verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan ülkeye gelen 65 yaşındaki bir turiste koronavirüs (Kovid 19) tespit edildiğini açıkladı. Bakan Pilli, Alman turistle beraber gelen 30 turistin de karantina altına alındığını açıkladı. İsmi açıklanmayan Alman turistin kalmış olduğu otelin de karantina altına alınabileceği belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB) ilk Kovid-19 vakası tespit edildi. ECB’den meydana getirilen yazılı açıklamada, bir personelde Kovid-19 tespit edilmiş olduğu, hastanın uygun olan tıbbi bakımı almaya başladığı belirtilerek, söz konusu kişiyle öteki 100 ECB çalışanının yakın mesafede çalmış olduğu, tedbir olarak bu çalışanların da geçici olarak evden çalıştırılacağı bildirildi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da 4 kişide daha virüs tespit edilmiş olduğu açıklandı.

Tehlikeli Bölgeye İlk Kez Gitti

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, virüs ilk kez ortaya çıkmış olduğu Wuhan kentini ziyaret etti.

İtalya’nın Tamamı Karantina Altına Alındı

İtalya’da koronavirüs sebebiyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 97 şahıs daha artarak 463’e yükseldi. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, coronavirüse karşı aldıkları önlemleri tüm ülke genelinde uygulayacaklarını ve ülkede serbest dolaşımı mecburi haller haricinde sınırlandırdıklarını belirterek, “Tüm ülkeyi kırmızı bölge duyuru ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here