Koronavirüs ile İlgili Nihayet Müjdeli Haberler Geliyor Çin'de Hastaneler Kapandı

Çin’in Wuhan kentinde Aralık ayında çıktıktan sonrasında 8 binden fazla insanoğlunun ölümüne sebep olan corona virüsü ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı… Hastalığın aşısı için dünyanın değişik devletlerinde emekler devam ederken, Çin’de corona virüsü (Covid-19) salgını sonrasında oluşturulan hastanelerden ikisinin kapatılmış olduğu açıklandı.

Türkiye’de resmi sayılara bakılırsa 98 kişinin hastalanılmış olduğu ve bir kişinin de ölümüne sebep olan corona virüsü ile ilgili küresel korku ve panik devam ederken, Çin’den flaş açıklamalar geldi…

Salgın hastalığın patlak verdiği Çin’de ölüm sayısı 3 bin 237’ye çıkarken, yeni vakalarda yaşanmış olan düşüş mahalli makamları ve doktorları sevindirdi. Salgının başladığı günden beri toplam 80.894 kişinin hastalanılmış olduğu corona virüsünün etkisi Çin’de azaldı…

Hubei bölgesinde yeni olay sayısının tek haneli sayılara inmesi sonrasında Şubat ayında Wuhan’a hızla kurulan “corona virüsüyle savaşım hastaneleri” resmen kapatıldı. 2.000 yatak kapasiteli iki hastaneye artık gereksinim olmadığı açıklanırken, Çin hükümeti tarafınca çekilen bir videoda doktorların hastane kapısı önünde maskelerini çıkararak gülümsediği görülüyor.

103 Yaşındaki Hasta Kurtarıldı

Öte taraftan Wuhan’da tedavi olan Zhang Guangfen isminde bir kadının da iyileştiği duyuruldu. 103 yaşındaki kadının 6 günlük yoğun tedavi sürecinin arkasından iyileştiği belirtilirken, gazetecilere izahat meydana getiren tabip Zeng Yulan, “Başka bir sağlık problemi olmadığı için iyileşti” dedi.

Domuz Gribi, HIV ve Sıtma İlacı Verdiler

Hindistan’dan da corona virüsü ilacıyla ilgili bir izahat geldi… Hindistan’ın Jaipur kentindeki Sawai Man Singh Hastanesi’nde corona virüsü tedavisi gören İtalyan bir hastaya HIV, domuz gribi ve sıtmada kullanılan ilaçlardan bir “ilaç karışımı” yapıldığı açıklandı.

Doktorlar, corona virüsü hastasının bu ilaç kokteyline pozitif yönde cevap verdiği ve sağlık durumunun da iyi bulunduğunu duyurdu.

İngiltere’nin En Genç Ölümü

İngiltere’de 45 yaşındaki Craig Ruston, corona virüsü teşhisiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi… 2018 yılından beri motor nöronlarındaki rahatsızlıkla mücadele eden 45 yaşındaki Ruston, İngiltere’de yaşamını yitiren en genç insan oldu.

Ruston’ın eşi Sally, Facebook sayfasından, “Müthiş Craig’im yaşamını yitirdi. Kalbimiz kırıldı. Geçen hafta salı günü iyi hissetmiyordu ve hastaneye kaldırıldı. 6 gün karantinada kaldı. Craig’in göğsündeki enfeksiyonun Covid-19 bulunduğunu doğrulamışlardı” dedi.

Corona Virüsü Yuva Yıktı

Öte taraftan corona virüsü salgını, çapkın bir insanın yuvasını yıktı… İngiliz tabloid basınında yer edinen haberde, 30’lu yaşlarının sonundaki bir adam, “metresi” ile gittiği İtalya’da corona virüsü kaptı…

Eşine iş gezisi bahanesiyle İngiltere’de başka bir şehre gideceğini söyleyen insanın, sevgilisiyle beraber İtalya’da “kaçamak” yapmış olduğu, insanın corona virüsü olmasının arkasından ortaya çıktı.

İsmi açıklanmayan hasta ile ilgili İngiliz basınına konuşan doktorlar, “Eşini kandırmak için doğru yönlendirmelere sahipti fakat corona virüsü salgını tüm planını bozdu. Kendisi şu an ürkü içinde fakat bunun sebebi corona virüsü değil, foyasının ortaya çıkması. Uçuş yasaklarından ilkin ülkeye geldiği için oldukca rahat” dedi.

4 Mart’ta corona virüsüne yakalandığını açıklayan İngiliz erkek oyuncu İdris Elba, hastalığı Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun eşinden kaptığını iddia etti… Kişisel Twitter hesabından bir video paylaşan ve sıhhat durumuyla ilgili bilgi veren 47 yaşındaki erkek oyuncu durumunun iyiye gittiğini söylemiş oldu.

Elba, geçen hafta içinde bir etkinlik dolayısıyla Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun eşi Sophie Trudeau ile bir araya geldiğini söylemiş oldu. Trudeau ile Wembley’de katılmış olduğu etkinlikte karşılaştığını söyleyen Elba, durum ile ilgili güncelleme yapacağını söylemiş oldu. Elba ve Trudeau’nun katılmış olduğu etkinlikte Formula 1 sürücüsü Lewis Hamilton da boy göstermişti.

Kanada ve ABD Sınırları Kapatıyor

Kanada basını, ABD ve Kanada’nın sınırlarını geçici olarak kapatma sonucu aldığını yazdı. Globe and Mail’in resmi kaynaklara dayandırdığı haberde iki ülke arasındaki sınırların mecburi olmayan seyahatlere kapanacağı açıklandı.

İki ülke arasındaki ticaretin devam edeceği açıklandı. Kanada pazartesi gününden itibaren ABD ve Kanada vatandaşları haricinde öteki ülkelerden turistlerin ülkeye girişini durdurmuştu. Son resmi verilere bakılırsa Kanada’da 441 corona virüsü vakası ve 4 ölüm yaşanırken, ABD’de 4.744 corona virüsü tespit edildi ve 87 kişi yaşamını yitirdi.

Bir Köpek Öldü

Corona virüsü ile ilgili bir son dakika açıklaması da Hong Kong’tan geldi… Sahibinden Covid-19 bulaşan pomerian cinsi köpeğin yaşamını yitirdiği açıklandı. Geçen hafta 60 yaşındaki sahibi Yvonne Chow Hau Yee’den hastalık bulaşan köpek bir süre karantinada kalmış ve “insandan hayvana geçen ilk olay” olarak tarihe geçmişti.

Yetkililer 17 yaşındaki köpeğin karantinadan çıkarıldıktan sonrasında yaşamını yitirdiğini deklare etti.

Corona virüsü salgınından etkilenen Yunanistan’dan vatandaşların toplu taşıma kullanmaması için bir karar aldı. Alınan kararla beraber başkent Atina’da P-69 işaretli otoparkların ücretsiz olması kararlaştırıldı. 14 gün süresince devam edecek uygulamanın esneyip esnemeyeceğine dair bir açıklama yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here