Koronavirüs Salgınında Korkutan Haber: İyileşenlerin Bir Kısmı Tekrar Hastalandı

Çin’in Guangdong eyaletinde yeni tip koronavirüse (coronavirus) (Kovid-19) yakalanıp iyileşince taburcu edilen kişilerin bir kısmında tekrardan koronavirüse rastlandı. Hastalığa yakalandıktan sonrasında taburcu edilen hastaların yüzde 14’ünde yeniden koronavirüs saptandı.

Çin’in Guangdong eyaletinde yeni tip koronavirüse (coronavirus) (Kovid-19) yakalanıp iyileşince taburcu edilen kişilerin bir kısmında tekrardan virüse rastlandı. Caixin gazetesinin haberine gore, Guangdong eyaletinde Kovid-19’a yakalandıktan sonrasında taburcu edilen hastaların yüzde 14’ünde yeniden koronavirüs saptandı.

Sebebi Bilinmiyor

Guangdong Hastalık Denetim ve Önleme Merkezi Yardımcı Direktörü Song Tie söz mevzusu kişilerde meydana getirilen testlerin pozitif çıkmasının bu kişilerin virüs taşıyor olabileceğini gösterdiğini, bu kişilerin niçin ve iyi mi yeniden virüse yakalandıklarının bilinmediğini kaydetti.

Öteki taraftan Ulusal Sıhhat Komisyonundan daha ilkin meydana getirilen bir açıklamada, gore Kovid-19’dan iyileşen kişilere sağlıklarına dikkat etmeleri, ev dışındaki faaliyetlerini azaltmaları ve taburcu edilmelerini takiben ilerleyen haftalarla yeniden Kovid-19 testi yaptırmaları tavsiye edilmişti.

Kovid-19’un ülkedeki merkez üssü Hubey eyaletinden sonrasında en fazlaca vakanın görüldüğü Guangdong eyaletinde ise bugüne dek bin 347 şahıs koronavirüse yakalanırken, bunlardan 844’ü taburcu oldu. Eyalette 8 şahıs yaşamını yitirdi.

İyileşenlerin Yine Hastalanabileceği Uyarısı Yapılmıştı

Çin-Japon Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Uzmanları Grubu Başkanı Can Çingyüen 31 Ocak’ta yapmış olduğu açıklamada virüse yakalandıktan sonrasında iyileşen kişilerin vücutlarının antikor geliştirdiğini belirtmiş sadece bu kişilerin yeniden hastalanmamak için dikkatli olmaları icap ettiğini ifade etmişti.

Can, “Antikorlar, uzun süre hayatta kalmaz. Bu yüzden iyileşmiş hastaların yeniden enfeksiyon kapabileceklerine dair hala risk var. Onlar kendilerini korumaya devam etmeli” ifadesini kullanmıştı.

Koronovirüse Karşı Remdesıvır Deneniyor

Çin’de bu ay başlangıcında Kovid-19’e karşı bir Amerikan biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği ve koronavirüs ailesinden SARS ve MERS’e karşı etkili olan remdesivir ilacının deneneceğini açıklamıştı.

Halihazırda Vuhan’daki bazı hastanelerde klinik deneylere doğal olarak tutulan remdesivirin nisan sonuna doğru kati sonuçlarının ortaya çıkması umut ediliyor. Ulusal Sağlık Komisyonundan gün içinde meydana getirilen açıklamaya gore, ülkede Kovid-19 salgını sebebiyle ölenlerin sayısı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak suretiyle 2717’ye ulaşmış, virüse yakalanan kişilerin sayısı ise 78 bini aşmıştı. Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta ortaya çıkan Kovid-19 salgını sebebiyle aralarında Türkiye’nin de bulunmuş olduğu birçok ülke, Çin’in bu kentinde mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here