Koronavirüs Salgınını İlk O Fark Etmişti... Susturulan Doktor Da Hastalığa Yakalandı!

Dünyayı koronavirüs için ilk kez uyaran doktordan fazlaca fena haber geldi. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan ölümcül koronavirüs için fena haberler gelmeye devam ediyor. Ölümcül virüs bulaşan Çinli doktor Li Wenliang’ın yaşamını kaybetmiş olduğu açıklandı.

Koronavirüs için yapmış olduğu uyarılardan sonrasında tanınan Çinli doktordan fena haber geldi. Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını hakkında öteki sağlık görevlilerini ve insanları uyarmaya çalışan Çinli doktor Li Wenliang enfeksiyona yakalanmasının peşinden yaşamını yitirdi.

Yerle basında çıkan haberlere gore, göz doktoru Li Wenliang, Koronavirüs sebebiyle öldü.

Dr. Wenliang, Aaralık ayında virüs hakkında başkalarını uyarmaya çalışırken polis tarafınca gözaltına alınmıştı.

30 Aralık’ta bir grup sohbetinde sağlık görevlilerine bir bildiri gönderen Wenliang, günler sonrasında, yanlış yorumlar yapmış olduğu iddiasıyla Kamu Güvenlik Bürosuna çağrılmıştı. Wenliang, bu mevzuda polisin müdahale etmiş olduğu 8 kişiden biriydi.

Dünya Sağlık Örgütünden Vefat Mesajı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Li’nin ölümünün peşinden Twitter’da paylaşmış olduğu mesajda, “Doktor Li Wenliang’ın ölümünden son aşama üzgünüz. Çoğumuz onun 2019nCoV mevzusundaki emekleri için minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

Koronavirüs Can Almaya Devam Ediyor

Çin’de her geçen gün tesirini artıran yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında can kaybı 637’ye, virüsten etkilenen sayısı 31 bin 161’e terfi etti.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan (NHC) meydana getirilen açıklamaya gore, ülke genelinde 2019-nCoV salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 636’sı Çin ana karasında biri Hong Kong’da olmak suretiyle 637’ye çıktı.

Virüs teşhisi koyulan şahıs sayısı 4 bin 821’inin durumu ağır olmak suretiyle 31 bin 161’e, virüs taşıdığından şüphelenilenlerin sayısı 26 bin 359’a çıkarken, müşahede altına alınanlar ise 186 bin 45’e ulaştı. Tedavisinden sonrasında taburcu edilen hasta sayısı da 1540 oldu.

Bununla beraber Çin ana karası haricinde olay sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 24, Makau’da 10’a çıktı.

Salgında Son 24 Saatlik Tablo

Ek olarak, son 24 saatte 73 kişinin daha yaşamını kaybetmiş olduğu ve 3 bin 143 yeni olay tespit edilmiş olduğu bildirildi.

Can kayıplarının 69’u koronavirüsün merkez üssü olan Hubey eyaletinde olurken, Cilin, Hınan, Guangdong ve Haynan eyaletlerinde ise birer şahıs yaşamını yitirdi.
Ülke genelinde toplam olay sayısı ise Hubey’de 22 bin 112’yi bulurken, salgının yoğunlaştığı eyaletlerden Guangodong’da 1018, Cıciang’da 1006, Hınan’da 914, Hunan’da 772, Anhui’de 665, Ciangşi’de 661, Ciangsu’da 408, Şandong’da 344, Sıçuan’da 344, Heylongciang’da 277 olay görüldü.
Ayrıca, olay sayısı merkezi yönetime direkt bağlı kentlerden Pekin’de 274’e, Şanghay’da 269, Çognçing’de 411, Tiencin’de 79’a çıktı.

Yeni Tip Koronavirüs

Virüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan öteki şehir ve eyaletlere sıçraması sebebiyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak suretiyle Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.

Salgın sebebiyle fazlaca sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya almıştı. Bugüne dek Çin haricinde Filipinler’de bir şahıs yeni tip koronavirüsten yaşamını yitirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here