Koronavirüsü İlgili Beklenen Haber Geldi! Koronavirüs Tedavisi Bulundu mu?

Tayland’da yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) görülen kişilere, HIV ve gripte kullanılan ilaçların karışımıyla tedavi uygulanması sonucu bu hastalarda iyileşme görüldü.

Bangok’daki Rajavithi Hastanesinden doktorlar, yeni tip koronavirüs tespit edilen kişilere HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir karşım uyguladı.

Tedaviden 48 saat sonraki sonuçlarda, virüsten etkilenenlerin sağlık durumunda iyileşme görüldüğü vurgulandı.

Durumunda 10 günde iyileşme görülenler içinde Vuhan’dan gelen 70 yaşındaki Çinli bir kadının da bulunmuş olduğu aktarıldı.

Tedavide, antiHIV ilaçları “lopinavir” ve “ritonavir” ile grip ilacı “oseltamivir”nın karışım olarak kullanıldığı bilgisi paylaşıldı.

“Kontrol Neticeleri, 48 Saat Sonrasında Pozitiften Negatife Döndü”

Rajavithi Hastanesi doktorlarından Kriangska Atipornwanich, bunun virüsün tedavisi için kesin bir yöntem olmadığını sadece hastaların durumunda iyileşme sağladığını söylemiş oldu.

Söz mevzusu yöntemin, yeni tip koronaviste uygulanacak kesin bir tedavi yönetimi olup olmadığını belirlemek için daha çok emek verme yapılması gerektiğine işaret eden Atipornwanich, “Bu karışımı uyguladıktan 48 saat sonrasında kontrol neticeleri pozitiften negatife döndü.” dedi.

Tayland Sağlık Bakanlığıyla yarın yapılacak değerlendirme toplantısının arkasından karışımın, öteki hastalara da uygulanabileceği belirtiliyor.

Tayland’da 19 yeni tip koronavirüs vakasına rastlandı. Bunlardan 8’i tedavilerinin arkasından taburcu edilirken, 11’inin tedavisi devam ediyor.

Çinli sağlık yetkililerinin de yeni tip koronavirüs tedavisi için HIV ve grip ilaçlarını kullandığı biliniyor.

Yeni Tip Koronavirüs Salgını

Virüs, ilk olarak Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da tespit edilmişti.

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda, virüsün genetik dizininin Çin’e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, ondan sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüs, Çin ana karası dışında Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Tayvan’da görülürken bölge ülkeleri Tayland, Güney Kore, Japonya, Singapur, Vietnam, Malezya, Kamboçya, Sri Lanka, Filipinler, Hindistan ve Nepal de devletlerinde virüsü taşıyan kişilerin bulunduğunu doğrulamıştı.

Ortaya çıkmış olduğu yerden dolayı “Vuhan virüsü” diye de adlandırılan yeni tip koronavirüs, çoğunlukla Çin’den bu ülkelere giden kişiler kanalıyla Fransa, Kanada, İtalya, İspanya, Rusya, İsveç, ABD, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Finlandiya ve Almanya’ya da sıçramıştı.

Çin’de yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle can kaybı 304’e, virüs bulaşan şahıs sayısı 14 bin 380’e yükselmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here