Koronavirüsün İnsan Hücrelerine Tutunan Enzim Yapısı Bilim Adamları Tarafından Çözüldü!

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp dünyaya yayılan ölümcül salgın Kovid-19 (koronavirü) ile ilgili kötü haberler gelmeye devam ederken bir de iyi bir haber geldi. İran’da koronavirüsten ölenlerin haberi gelmesinden sonrasında Irak, bu ülke ile olan tüm bağlantılarını kesme sonucu aldı. Koronavirüs için dünya genelinde çalışan uzmanlar ölümcül salgının tedavisi için fazlaca mühim bir buluşa imza attı. Öte taraftan salgında ölenlerin sayısı 2 bin 238’e terfi etti.

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tedavisi için fazlaca mühim gelişmeler yaşandı. Hemen hemen belirli bir tedavisi bulunamayan koronavirüs için meydana getirilen çalışmalarda mühim bir sonuca varıldı. Ek olarak uzmanlardan koronavirüs için insanoğlu için korkutan fazlaca eleştiri bir uyarı geldi.

Bilim insanları, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) insan hücrelerine tutunmasını ve yayılmasını elde eden “çivi proteini” adı verilen enzimin yapısını çözmeyi başardı.

“Livescience” web sitesinde yer edinen habere nazaran, ABD’nin Teksas Üniversitesinden araştırmacılar, Kovid-19’un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üstüne yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini elde eden “anahtar” enzimi tespit etti.

Koronavirüs numunesini laboratuvar ortamında insan hücreleriyle birleştiren araştırmacılar, krojenik elektron mikroskopisi adı verilen yöntemle hücreleri eksi 150 derecede soğutarak etkileşim halindeki enzimlerin kristalize olmasını sağlamış oldu.

Bu yolla koronavirüsün bulaşıcılığını elde eden çivi proteinin haritasını çıkaran araştırmacılar, hem de insan hücresinde hangi enzimin koronavirüsün tutunmasını sağladığını da keşfetti.

“Angiotensin Dönüştürücü Enzim 2” (ACE2) adlı protein enziminin, koronavirüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi görmüş olduğu belirlendi. Araştırmacılar, aynı enzimin, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromuna (SARS) neden olan koronavirüs için de alımlayıcı rol üstlendiği sadece Kovid-19’un hücreye SARS’tan 10 ila 20 kat daha sıkı bağlandığına dikkati çekti.

Çivi proteininin yapısının çözülmesinin koronavirüse karşı aşı geliştirme çabalarına hız kazandırması planlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here