Kurban Bayramı'nda Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Cuma namazı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın ibadete açılmasıyla ilgili “Diyanet lüzumlu davetleri meydana getirecek.” dedi ve ibadete 1000 ila 1500 kişinin katılabileceğini duyurdu. Erdoğan, gelen tepkilere de “Yurt dışından gelen tepkilerin hiçbiri bizi bağlamaz.” ifadelerini kullandı. Erdoğan, ‘Kurban Bayramı’nda bir engelleme olacak mı’ sorusuna da “Kurban Bayramı için bu şekilde bir adım atmak birazcık zor. Kurban Bayramı’nın özellikleri, hususiyetleri oldukca oldukca değişik. O gün kurbanlar kesilecek, hepimiz bilhassa de birbirini ziyaret ki bu bir tek bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde bu şekilde bir durum yok.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Hz. Ali Camisi’nin çıkışında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Ayasofya Camisi’nin 24 Temmuz’daki açılışıyla ilgili davet kısmının tamamıyla Diyanet İşleri Başkanlığına ilişik bulunduğunu ifade eden Erdoğan, lüzumlu olan davetlerin bu kurum tarafınca yapılacağını söylemiş oldu.

Camiye girişlerin kontrollü yapılacağını dile getiren Erdoğan, “Gerek x-ray gerek fiziki mesafe olsun, camideki yerleşim noktasındaki planlar olsun, bunların hepsi şu anda tamamen koronavirüs sürecindeki hassasiyetler dikkate alınarak yapılacak. Aslına bakarsanız şu andaki haliyle öyleki zannediyorum ki 1000 ila 1500 civarında sadece bir cemaat orada oluşabilecek. Bu davetlilerin içinde adamların yanında bayanlar da olabilecek. Fakat en büyük avantaj, doğal dışarıda büyük bir açık alana haiz olmak. Dolayısıyla bu açık alanı da en güzel şekilde inşallah Diyanet İşleri Başkanlığımız değerlendirecek ve açık alanda da Müslümanlar o gün ibadetlerini yapabilecekler.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here