Libya'nın Başkentinde Türkiye'nin Tezkere Kararı Kutlandı!

Trablus’un kalbi konumundaki Şehitler Meydanı’nda toplanan Libyalılar TBMM’den geçen tezkere dolayısıyla Türkiye’ye teşekkür etti. Trabluslular, Libya bayraklarının yanı sıra Türk bayrakları da taşıdı. Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür eden Libyalılar, Hafter güçlerince düzenlenen saldırıları ve darbeci generale destek veren ülkeleri ise protesto etti.

Libya’nın başkenti Trablus’ta binden fazla şahıs bir taraftan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) dün kabul edilen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi kutlarken, bir taraftan da darbeci General Halife Hafter’i protesto etti.

Akşam saatlerinde başkentin kalbi konumundaki Şehitler Meydanı’nda toplanan Trabluslular, Hafter saflarındaki milis ve paralı askerlerin gerçekleştirdiği saldırılara tepki gösterdi

Trabluslular, meydanda kurulan sahneden, Libya’nın yasal temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) verdiği destek dolayısıyla Türkiye’ye teşekkürlerini ve tezkerenin kabul edilmesinden duydukları sevinci beyan etti.

Hafter’i Destekleyen Liderlerin Posterleri Yerde Çiğnendi

Meydanı dolduran kalabalık Hafter’i destekleyen ülkelere ise tepki gösterdi. Trabluslular söz mevzusu ülkelerin liderlerinin üstünde çarpı işareti bulunan posterlerini bölgelere serdi.

Birleşmiş Milletler’i (BM) Trablus’ta yaşananlara karşı kayıtsız kalmakla suçlayan Libyalılar, Hafter’e destek veren ülkeler aleyhine çarpıcı sözler attı.

Meydanda, Türk bayrağının yanı sıra Cezayir ve Tunus bayrakları yer aldı.

“Türkiye’ye, Türk Halkına ve Türkiye Cumhurbaşkanı’na Teşekkür Ediyoruz”

Trabluslu Fetih edilmesi Saad (63), “Türkiye’ye, Türk halkına ve Türkiye Cumhurbaşkanı’na bağımsızlığı, demokrasiyi ve hürriyeti savunduğu için teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hafter güçlerince düzenlenen saldırılara ise tepki gösteren Saad, şunları söylemiş oldu:

“Hafter 10 aydır bizi fark gözetmeksizin vuruyor, evlerimizi yıkmakla tehdit etti ve evlerimizden çıkmak zorunda kaldık. Bizleri kurtaran Türkiye’nin rolüne teşekkür ediyoruz

Hafter bizleri vuruyor ve bunun ‘cihat’ bulunduğunu söylüyor. Kime karşı ‘cihat’, bizi doğrusu Müslümanları vuruyor.”

Libya’nın başkenti Trablus, 10 aydır Hafter saflarındaki milis ve paralı askerlerin saldırısı altında yaşıyor. Kentte günde 8 saate varan elektrik kesintileri yaşanırken, Trablusluların dünyaya oluşturulan kapısı durumundaki Mitiga Havalimanı da Hafter milisleri tarafınca hedef alınıyor. Başkentin tek sivil havalimanı Mitiga’da, Hafter milislerinin saldırıları sebebiyle bugün tüm uçuşlar durdurulmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here