Mağazalar Yanıltıyor! Cep Numaranızı Asla Vermeyin!

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Bilir, mağazalarda satmaca kesilirken ad soyad ve adres bilgilerinin verilmesi icap ettiğini, telefon numarasının işlenmesi ihtiyaç duyulan mecburi veri olmadığını açıkladı.

TBMM’de milletvekilleri, mağazalar başta olmak suretiyle alış-veriş meydana getirilen bölgeler cep telefonlarına, e-mail, e-posta adreslerine fazlaca sayıda mesaj geldiğini belirterek, “Mesaj bombardımanına maruz kalıyoruz. Tedbir için ne yaptınız?” diye şikâyetçi oldu. Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir ise milletvekillerinin şikâyet ve taleplerine özetle şu karşılığı verdi:

Komisyon ve Rapor

Mesajlarla ilgili herhangi bir anket emek vermesi yok fakat biz hususi bir komisyon kurduk. Ticaret Bakanlığı, BTK ile beraber bir rapor da hazırladık. Kurula başvurulduğu vakit gereği yapılıyor.

Telefon İsteyemezler

Alışveriş mağazalarının işlemesi ihtiyaç duyulan veriler belli. Adını, soyadını ve adres bilgilerini işleyebilirler. Eğer elektronik satmaca söz konusuysa, T.C. kimlik numaramızı da işleyebilirler, bunun haricinde tüm işlenen veriler bizim açık rızamıza bağlı.

Mağazalar Yanıltıyor

Veri işlemeye telefon numarasıyla başlıyorlar ve burada bir yanıltma söz mevzusu. Şundan dolayı bir alışveriş için, satmaca için telefon bilgisi işlenmesi ihtiyaç duyulan mecburi bir veri değil. Onun bizi aydınlatması gerekiyor. Bizlere şunu söylemesi gerekiyor: Bu kişisel verilerimizi hangi amaçla işlediğini, bunu üçüncü kişilerle yurt içinde, yurt haricinde aktarıp aktarmadığını, bunun yöntem ve hukuki sebebini şu demek oluyor ki adımızı soyadımızı sözleşmesel bir ilişkiden dolayı, alışveriş ilişkisinden dolayı işlediğini, bu tarz şeyleri bizlere beyan etmesi gerekiyor. Bizim ona hiçbir şey sormamıza gerek yok.

Taşeron mesajcı tepkisi

Bir Mesele Var

Burada, temel bir problem var. Türkiye’de üç tane büyük GSM şirketi var, bunlarla biz yazışıyoruz fakat bir de taşeron nitelendirmesinde olan STH’ler var. Üç büyük GSM şirketinin altında da BTK tarafınca yetkilendirilen kısa adıyla STH’ler, bu mesajların gönderilmesi… Sizin adınıza ileti gönderiliyor. Biz yönelttiğimiz vakit bu mesajdan sizin haberiniz olmuyor fakat sizin adınıza ileti gitmiş olabiliyor. BTK’nin yetkilendirdikleriyle ilgili burada hiçbir problem yok. Fakat onların kendi aralarında bir veri paylaşımı söz mevzusu maalesef, orada da bunlara ulaşılamıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here