Mahkemeden Jet Fadıl'a Kötü Haber!

Bayrampaşa’daki Caprice Gold projesinden mülk alarak dolandırılan Olcay Uzun, açmış olduğu davayı kazanmıştır.

AKP iktidarı, “yeşil ana para” adı altında dolandırılan yüz binlerce insanoğlunun haklarını aramasının önüne geçecek bir düzenleme üstünde çalışırken yargıdan mağdurları sevindirecek bir karar çıktı. Bayrampaşa’daki Caprice Gold projesinden dönem mülk satın alarak dolandırılan Olcay Uzun, ödediği paranın iadesi için açmış olduğu davayı 3 yıl sonrasında sonrasında kazanmıştır. Mahkeme davacının ödediği 120 bin 995 TL’nin yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine karar verdi. Bu karar Caprice Gold şirketine para yatıran mağdurlar tarafınca oluşturulan davalarda emsal olma niteliği taşıyor.

Olcay Uzun yüzlerce Jet Fadıl mağdurlarından yalnız birisi. 2011 ve 2013 senesinde Jet Fadıl’ın Bayrampaşa’daki Caprice Gold projesinden 4 tane dönem mülk satın alan Uzun, toplamda 127 bin 813 TL ödeme yapmış oldu. Sadece Caprice gold şirketi sözleşmede yer edinen yükümlülükleri yerine getirmedi. Bunun üstüne Uzun avukatı vasıtasıyla Fadıl Akgündüz, Mehmet Salih Obut, Avniye Obut, İbrahim Obut ve Caprice Gold şirketine dava açtı. Uzun, dönem mülk için yatırdığı 127 bin 813 TL’nin kendisine geri ödenmesini istedi.

‘Hedef Kitle Mahafazakarlar’

Uzun’un avukatı Acun Papakçı’nın dava dilekçesinde davalıların bir dolandırıcılık yöntemi olan “Ponzi” isminde dolandırıcılık sistemini kullandığını, hedef kitlenin ise muhafazakârlar olarak belirlendiğini aktardı. Para toplama esnasında “Ponzi” sisteminin ön görmüş olduğu şekilde meşhur kişilerden yararlanıldığını belirten avukat Papakçı’nın dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Kamuoyunda Ahmet Mahmut Meşhur (Cüppeli Ahmet Hoca) ile sohbetler yapılarak dönem mülk gelirinin helal olduğuna dair fetva alınmıştır. Gene kamuoyunda tanınan sporculardan Tanju Çolak dönem mülk satış sorumlusu olarak işe alınmış, eski ulusal sporcu Alpay Özalan ile reklam yapılmıştır. Dolayısıyla bir hukuki ilişkiden oldukça, bilgili hareket edilerek böylece yatırımcıların dolandırılması söz mevzusudur.”

Papakçı dilekçesinde davacılardan, müvekkilinin ödediği 127 bin 813 TL’nin yasal faiziyle birlikte iadesini istedi. İstanbul 15. Asliye Hukuk Mahkemesi davacının Caprice Gold Gayrimenkul’e açmış olduğu davanın kısmen kabulü ile 120 bin 995 TL’nin yasal faiziyle birlikte davalı Caprice Gold şirketinden alınıp davacıya verilmesine karar verdi. Sadece mahkeme öteki davalılar yönünden ise husumet yokluğu sebebiyle reddetti.

Dolandırıcıları Aklama Çabası

Geçen günlerde TBMM’de komisyonundan geçen 82 sayılı kanun taslağının geçici 4. maddesinde dikkat çeken detaylar yer aldı. Bu maddeye gore, geçerli bir ortaklık ilişkisi bulunmadığı yada primli hisse satışı yapıldığı ileri sürülerek sebepsiz zenginleşme, haksız eylem, sözleşme öncesi görüşmelere aykırılık, sözleşmeye aykırılık nedenlerine aykırılık olarak oluşturulan ve kanun yolu incelemesindekiler dahil görülmekte olan menfi tespit, tazminat yada alacak davalarında karar verilmesine yer olmadığına dair karar verileceği yönünde düzenleme yapılmış oldu. Bu maddenin Meclis’ten geçmesi halinde “yeşil ana para” adı altında dolandırılan binlerce insan bir kez daha mağdur edilecek. Mesela; Kombassan, CapriceGold, Jetpa, Yimpaş, İttifak Tüm ortaklık şeklinde halktan para toplamak suretiyle ortalık oluşturan şirketlerin mağdur etmiş olduğu yurttaşlar davayı kazanmış olsa bile bu düzenleme ile kazanılan davalar “karar verilmesine yer yok” denilerek ortadan kaldırılacak. Bununla birlikte mahkeme harcamalarından da sorumluluğu yalnız maktu vekalet tutarı ile sınırlandırılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here